Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

kırmızıkulakkaplumbağa

Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

Cinsiyet Ayrımı: Aynı yaşta iki kaplumbağadan küçük olanı ve kuyruğu uzun olanı erkektir.

Beslenme : Kaplumbağalarınız suda beslenmeyi severler. Ama kirleterek ,parçalayarak yediklerinden akvaryumunuzun dengesi kısa sürede bozulacaktır. Sağlam filtreleme yapmalısınız ya da ayrı bir kapta karnını doyurmanız gerekecektir. Bu kab kaplumbağanızın boyuna göre derin bir tabak, geniş bir tepsi veya aynı hacimde temizlemesi kolay olacak şekilde dekorsuz bir akvaryum olabilir. Kısmen su ile dolduracağınız bu kaplarda dilediğiniz besini onlar doyuncaya kadar verebilirsiniz.

Sağlıklı bir diyet yeşilden geçer. Bu bağlamda her türlü sebze ve meyveden tattırabilirsiniz. Doğal yaşamda bitkisel ağırlıklı beslenen bu sevimli yaratıklara bazen lokmalık olacak şekilde balık,tavuk , kırmızı et parçaları ve böceklerle protein desteği de uygulanmalıdır. Ayrı kapta besleme yöntemiyle suda artan yemler kokuşmayacak ,suyun ve kaplumbağanızın sağlığını bozmayacaktır. Bu sayede kötü kokudan da kurtulmuş olacaksınız.

Dip not olarak ; petshopların verdiği dip yemi kıvamında alabalık yemi ve japon balıklarının patlak yemlerinden kullanmayın. Bunlar zamanla kaplumbağanızın sağlığını bozacak veya onları öldürecektir.

Ortam : Kaplumbağalarınızı mümkünse sadece aynı türden ve yaklaşık olarak aynı boyuttan kaplumbağalarla muhafaza etmeye özen gösterelim. Bu tatlı sürüngenimiz kendinden küçük herşeye yem olarak bakacaktır. Hiç bir balık türüyle uyumlu olduğunu söyleyemem. Diğer tür canlılar için ne kadar saklanacak yer varsa bizim kaplumbağamız için de o kadar pusuya yatacak yer var demektir.Su kaplumbağaları kendinden küçük diğer kaplumbağalarla yapacakları kavgada küçüklerin ölümüyle sonuçlanan yaralanmalara neden olabilirler. Mesela kendinden küçük boyutta bir kaplumbağamın kafasının yarısı yerinde yoktu. Dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Ekmeye çalıştığınız bitkiler taze besin kaynağı olacaklardır. dekor düşünülüyorsa yapay bitkilerle veya taşlarla yapılmalıdır. Bazen dinlenmeleri ve ısınmaları için kuru ortam yaratacak yükseltilere ve adacıklara ihtiyaç duyacaklardır. Isıtma için direkt gün ışığı veya uvb lamba gerekecektir. En gerekli olanı en sona yazıyor gibi olacağım ama akvaryum hacmini olabildiğine geniş tutmakta fayda var. Akvaryumcuların sattığı plastik gereksiz ürünlerden ziyade amatörce de olsa 40-50 cm lik cam akvaryumlarla teraryum yaparak veya pahalı  kaçmayacaksa direkt teraryum alarak hobiye başlayabilirsiniz. Su sıcaklığını da 25 derecenin altına indirmezsek demeyin kaplumbağanızın keyfine. Isıtmalı taşlarla da sudan çıkan kaplumbağanızın vücut ısısını yeterince yükseltebilmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada