Peri Karidesi Büyütmek ve Üretim

Not: Bu yazı geniş bir zaman diliminde yazılacaktır. Yazıya başlangıç tarihi 11.03.2011 dir . Bitiş tarihi yazının sonunda belirtilecektir. Bu sebeple yazı içerisindeki gelişmeler yukarıdan aşağıya değişiklik gösterecektir.Mesela her şey yolunda gderken herhangi bir satırda ağzımı bozuyorsam birşeyler ters gitmiş demektir.

Sonunda adam gibi bir kurulum yapabildim. 10 civarı yavru peri karidesi 2 gündür suda uçuşmakta.Daha öncede bu seviyeyi yakalamıştım. Ama sonunu getiremedik. Gerek ortam şartlarını sağlayamamak ,gerekse bu canlıların huyunu suyunu bilmemekten ileri gelen hatalar peri karidesi büyütmeme engel olmuştu. Triopsla beraber bunu aynı kapta çıkarmaya çalışmakta başlıbaşına bir hataydı ^^ Ne yaptık ,nasıl başladık yine madde madde konuyu ele alalım.

-3 litrelik nano akvaryum.  Başlangıç olarak gerçek bir akvaryum görünümü olan bir kap ile başlamanız ileride başka tanka aktarma derdinizi ortadan kaldırabilir. 3 litreyi hedef seçtim çünkü peri karideslerinin yem bulma olasılığı kabın darlığına ters orantılı olarak artacak. Daha geniş kablarda sizin vereceğiniz miktar suya komple karışınca etkisiz hale gelebilir. Buda peri karideslerinizin açlıktan ölmesi demek. İllaki cama cam olması şart değil. 5 litrelik su kabını yarıdan az fazla doldurmakta iş görecektir. Ama görsel anlamda peri karşdesleriniz büyüyünce yeni tanka taşımalısınız. Daha düşük kapasite önermiyorum. Su çabuk bozulabilir ,ısı değişimleri keskin olabilir,yosun istilası ile başedemeyebilirsiniz…

-Kum. Kum olmazsa olmazlardan. Bazı kaynaklarda kumun peri karidesi yavrularını öldürdüğü iddia edilir. Asılsız olduğu kanaatindeyim. Bence kum yoksa substrat yoktur ,yararlı bakterilerin oluşacağı geniş alanlar yoktur ,su çabuk bozulur. Seçim yaparken ortalama 0.5mm – 1mm arası kum seçmenizi tavsiye ederim. Daha ince kum çabuk havalanır ,suyu saniyeler içerisinde  bulutsu yapabilir.Yumurtaların arasına karışması durumunda onları bozabilir.Daha kalın kum ,çakıl vb. Peri karideslerinin arasına sıkışmasına neden olabilir. Dökülen yumurtaları gözlemleyemezsiniz. Yeterli bakteri alanı oluşturamamış olursunuz ,garanti değil ama sonucu hüsran olabilir.

-Su. Ben klasik musluk suyunu dinlendirip koyuyorum. Başka şansım yok gibi. Hazır sudaki ağır metal miktarı fazla olduğundan çatlama oranını ciddi anlamda sekteye uğratabilir. Saf su bulmak işleri kolaylaştırabilir ama bana pahalı geldi. Eğer siz saf su kullanacaksanız çok daha verimli bir yumurta çıkışı alacağınızı garanti derim. Ama dikkat edin ,piyasada saf su diye satılan bir çok su akü için üretildiğinden içine bazı kimyasallarda katılmakta.Su ekledikten sonra 1 bardakta hazır oturmuş akvaryumunuzdan su eklemenizi tavsiye ederim. Bu işlemi perileri koymadan 1 gün önce yapınız.

-Bitki. önerim tilki kuyruğu,elodea ve pistia. Su mercimeğide olabilir ama su mercimeği çok hızlı çoğalıyor. İlerde can sıkabilir. Bitki olmazsa olmazdır. Yeterli bitki yoksa çok aşırı yosunlanma yapar. Yosunlanma ilerde gerçekten başınızı ağrıtacak olumsuzluklardandır.Ayrıca bitkiler gölgelik kıvamında peri karideslerinin pisikolojilerini düzelten bir doğallık olacaktır.

-Madeni 1 TL ebatlarında sünger parçası. Elyafta olabilir. Ama süngerin üzerinde bulunan gözeneklerin elyafa nazaran daha çok olduğu kanısındayım.Bu sünger üzerinde gelişecek bakteriler suyun bozulmaması için çok önemli vazife teşkil edecek. Süngerinizin zamanla karardığını göreceksiniz. İşler yolunda demektir 🙂

Aşağıdaki resimlere tıklayarak daha büyük ebatta görebilirsiniz.Kendi ürettiğim damızlık bir dişinin yumurta kesesi ve sıfatının mikro çekim görüntüleridir.

[nggallery id=17]

– Maya çorbası. Bu çorbanın içeriği gün geçtikçe katılaşacaktır. Kısaca yapımı ;1 klasik su pet şişesi  alınır. Bunun yarısına kadar su doldurulup içine bir miktar tropikal yem(yaklaşık 1 çay kaşığı) ve yarım kalıp yaş maya atılır. Bol bol çalkalanır. İyice çözündüğüne emin olana dek. Ve dolaba koyulur. Lazım oldukça bunu kullanacağız. 1 hafta kullandık farzedelim ,içeriği zenginleştirmemiz gerekecek. Peri karidesleri büyüyor . 1 haftadan sonra içine 5 kaşık tropikal yem atıyoruz yine. Ve artık bu yoğunluğu artırdığımız karışımı peri karidesleri ölene kadar onlara vereceğiz. Bunlar suyu süzerek besleniyor. Bundan iyisi şamda kayısı der atalarımız 🙂

Maya çorbası diğer türlü kuru maya ile hazırlanabiliyor. Yapımı nerdeyse aynıdır.1 paket kuru maya , tropikal yem ve 1 tatlı kaşığı şeker 250ml kaynar suda iyice karıştırılır.1 saat soğumaya bırakılıp dolaba alınır. 1 hafta kullanılıp içine 5 kaşık daha yem atılır. Maya çorbalarını kesinlike dolapta saklamalısınız. Bozulduğu zaman metan kokusu (bildiğiniz yellenme kokusu) yayarlar.Bu şekilde anlaşılabilir. Peri karideslerinizi zehirlemeyin 🙂

Maya çorbasına ek olarak yumurta sarısını suda ezip suyunu verebilirsiniz. Ciğeri kıyıp sudan geçirip suyunu verebilirsiniz. Süt damlatabilirsiniz. Bunlar herşeyi severek tüketir. Su piresinin beslenme alışkanlığına aynen sahiptirler. Ama dikkat ,bu şekilde beslerseniz suyun kalitesini çabucak bozabilirsiniz.

-Işık. Işık olmazsa olmazdır. Çok parlak ışığı severler peri karidesleri. Tamamen fotosentetiktir. Işığa yönelirler. Işık olmazsa totolarını zeminden ,kumdan kaldırmazlar. Işık ne kadar şiddetliyse yumurta açılımı o kadar fazladır. Ben 18 watlık tasarruf ampül kullanıyorum. Bu su ısısınıda etkilemediği için faydalı. Aşırı yosun yapıyor. Şimdilik normal olduğunu düşünüyorum. Bitkiler oturunca yosunlanma azalacak. Düzenli olarak camları silin. Yoksa ilerde kalın yosun tutan camları ancak jiletle kazıyabilirsiniz.

-Sıcaklık. Yumurtaları yeni eklediyseniz ve eğer kış günü ise 1 gün boyunca soğuk yerde bekletilmesi yumurtaların çıkma olasılığını artırıyor. Gerekirse buzdolabına koyun. Sonra oda sıcaklığına getirin ,su maksimum 25 derecelerde olmalı. Daha çok sıcaklık daha hızlı açarım mantığı bu hayvanatlarda geçerli değil.

-Sabır. Bu kelime yine anahtar kelimemiz. Bunlar triopslara benzemez. 2-3 günde çıkmıyorlar. Belki musluk suyunu sevmiyorlar. Saf suda sonuçlar  değişebilir.Velhasıl ben 1 hafta içerisinde görüyorum ilk yumurtaları. Bu 10-15 gün çekebiliyor. Yumurtalar bozulur diye endişe etmeyin. Açılmayan yumurtaları dolaba koyun veya kurutun bidaha deneyin. Olasılıkla açılacaktır. Yakıcı olmayan sabah güneşi veya akşam güneşinde 2 saat güneş banyosu yaptırırsanız açılma oranı artıyor ,açılma süresi kısalıyor. tecrübeyle sabittir. Bu esnada su sıcaklığını kontrol edin. 28 dereceyi geçerse başa almak zorunda kalırsınız.

 

Bu zannedersem 3 veya 4. denemem olacak. Bundan önceki denememde yavruları büyütüp yetişkin hale getirdim. Ama mantık hatası yüzünden hepsi triopslara yem oldular. Tüylü tüylü yumuş şeylerdi. İnanın triopslardan çok daha sevimli yaratıklar. Gremlins gibi koca gözleri ve ters yüzüşleriyle ayrı bir güzellikteler.

Sabah işe giderken kontrol ettim. Su geceden attığım mayadan ötürü halen bulanıktı. O yüzden ekstra yem eklemedim. Sağa sola gezip duruyorlardı.Boyutları henüz 1-3mm arasında. Günlük gelişiyorlar. Hergün birönceki günün 2 katı boyutuna erişiyorlar. Zaten 2 haftada ergin olup yumurta vermeye başlayacaklar.

14.03.2011 Ekleme:

Çok hızlı büyüme kaydetmiyorlar. Aynı şartlarda triopslar damızlık oldu ,yumurta keseleri gelişti. Bunların boyu 1 cm civarı şu anda. Yapısı gereği ince olduklarından çok zevkli bir görünümleri yok şimdilik. Bembeyaz ,pufuduk görünümlü ,sırtüstü yüzen koca gözlü yaratıklar olmaya başladılar. Ama dediğim gibi ağır gelişiyorlar.İnternette gözlemlediğim damızlık boylardan çok uzaklar. Sabırla bekleyeceğiz. Bunu çözmek artık gurur meselesi haline geldi. Ama açıkcası şu gidişata göre peri karideslerinin gelişimi artemia büyütmekten daha sıkıntılı  gibi görünüyor. Tek avantajı tatlı su olması. Fazlaca ilgi alaka gösterilmemesi,akvaryuma canlı yem olarak atarsak arta kalan peri karideslerinin uzunca bir süre canlılıklarını koruyacak olması. Bakalım o mertebeye ne zaman ulaşacağız.. Şu anki görünen köy canımı sıkıyor.  Sayılarını net kestiremiyorum ,10 taneden fazlalar. Yosunların altında kalmasına rağmen bazen sıfır beden yavrularda görmekteyim.

 

15.03.2011 Ekleme:

Bu seviyeden sonra hızlı geliştiklerini gözlemledim. Kuyrukları kızarmaya başladı. Sanırım dikiş tuttu.Sabah yine maya ekleyip ayrıldım evden. Sadece maya çorbası ile besliyorum. Ters yüzdüklerinden (ayaklar havada ,sırt aşağı bakıyor) dibe çöken yem artıklarını yiyemiyecekleri kanaatindeyim. Ve uzun gözlemlerimde de bunu onaylamış durumdayım. En iyi ihtimalle su üzerinde kalan katı yemlere alaka gösterebilirler ,denemedim. Ben bildiğiniz yaş mayayı yoğun miktarda pul yem ve spirunalı tabletlerle iyice karıştırıp veriyorum. Bu oran 250 ml e 2-3 şeker kaşığı pul yem ,5-6 tablet spiruna. Hamur kıvamına getirmediğiniz sürece bu şekilde cıvık karışımları verebilirsiniz. Çalışmalar ve denemeler devam ediyor.Gözle görülür bir kayıp gözlemlemedim henüz. 10-15 adetti sayıları ,değişim yok. Resim ve videolarda zemindeki yosun yoğunluğundan parlama yaptığı için detaylar seçilemesede medyaları paylaştım.

19.03.2011 Ekleme:

4 gündür yem veya maya eklemeyi bıraktım. Her taraf yosun oldu. İzlediğim ön camı diş fırçası ile temizliyordum. Yosunlar faydalıdır. Akvaryumda başa beladır ama bu tarz triops,fairy shrimp,artemia akvaryumlarında faydalıdır. Işık sürekli olacak ,suya ciddi anlamda O2 kazandırıyor,ve siz yemlemeyi aksattığınızda canlılar onu yiyerek ayakta kalıyor. Bu 4 günlük yem vermeme olayında en ufak bir kayıp yaşamadım. Hatta cam üzerindeki yosunların günden güne erimeside sistemin artık dengeye oturmaya başladığını gösterdi bana. Peri karideslerim camdan ,zeminden yosun yiyor. %100 bitkisel ve sağlıklı gelişiyorlar. 6-7 peri karidesimde yumurta kesesi gözlemledim. Aktif olarak yumurtladıklarına şahit olmadım ama. İlerleyen günlerde gözlemleyebileceğimi umut ediyorum. Zemindeki yosun tükenmedi sadece. Bununda sebebi sanırım peri karidesi deri ve pislikleri zemine toplanıp yosunları beslemeye devam ediyor. Peri karidesleride yılanlar gibi ,triopslar gibi deri değiştirerek büyüyorlar. Sanki canı yanıyor gibi çok hızlı hareketlerle çırpınıyorlar ,ta ki üzerlerindeki eskid eriyi atana kadar. Velhasıl konuyu özetleyecek olursak ,bundan sonra maya ekleme işini haftada 1 veya 2 defa düşünüyorum. Yeşil örtü yok olmayacak kadar eklemek şimdilik yeterli diye düşünüyorum.

29.03.2011 Ekleme:

İlk yumurtalar zemine döküldü.Yumurta keseleri yeniden doluyor.Yumurtalar keseler içinde sürekli hareket halinde.Dişilerdeki keseler yumurta dolu ,erkeklerdeki boş. Ayrıca erkeklerde sakal gibi bir uzantı var,dişilerde yok.Erkeklerin vücut rengi beyaz dişiler biraz daha turuncumsu.

01.04.2011 Ekleme;

Bugün 1 tane erkek peri karidesini ölü buldum. Açlıktan ölmeside muhtemel.Dün yem vermeyi unutmuştum. Koyu maya çorbası eklerken nasıl üşüştüler başına görmeniz lazımdı. Ama doğal nedenlerden ölmek içinde yaşına gelmişti.4.haftasında bir peri karidesi için aslında çokta anormal bir ölüm değil. Orta yaşta gitti hesabı. 6-8 hafta yaşar diyorlar zaten. Toplu ölümler gözlemlemediğim sürece bu bir hipotez olarak kalacak bende.

12.04.2011 Ekleme:

Haftasonu 3 adet peri karidesi yolcu yolunda gerek yapmıştır. Sağ kalanlarında(15 kadar) tahminimce 2 haftaya kadar abbas yolcu moduna girmelerini beklemekteyim. Zemin yumurta doldu. Başlangıç için eklediğimin 10 kayından fazlası var sanırım. Bu arada suda anormal şekilde tohum karidesi üremekte,bu iyi birşey. Onlarında yumurtalarını ayrıştıramayacağımdan hep beraber kurutacağım. Çok çok küçük balık yavruları için bulunmaz nimet tohum akridesleri. Yetişkinleri yarım mm karideslerin ,beta yavruları coşacak bunlara.Akvaryumu(zaten 3 litre bişey) gelen yaz mevsimi sebebiyle ağır ağır dışarda kurumaya bırakmayı düşünüyorum. Kumla beraber saklayacağım.Yeni bir coşku için geri sayım  başlıyor.

17.04.2011 Ekleme ve Yazının sonu;

Bugün kültürün sonunun hayra gitmeyeceğine karar verdim. 2-3 tane daha ölüm vakası gerçekleşti ve geride kalanlarında sağlığında problem gözlemledim.Şu kısacık hayatlarının son demine geldiler. 6-8 hafta yaşar deniliyordu. Kör topal 5. haftadan sonra ölümler başlamış oldu ve tahminler bitti 7.haftaya girmeden  geriye kalanlar da gitti. Bir peri karidesi macerasıda burada bitti. onlar erdi muradına biz çıkalım yeni kurulumuna 🙂

Bu bağlamda bazı şeyler eklemek lazım;

Eğer iri balıklarınıza yem edecekseniz aynı zamanda ileride yeni bir kültür hazırlamak niyetindeyseniz 4. haftada yem olarak kullanın. Verim 4. haftadan sonra düşüyor ve ölümlerin gözlemlenmesi yakındır demek oluyor.3 ve 4 haftalıkken paso yumurta bırakıyorlar. 1 birey tahminen ölene kadar 100 civarı yavru bırakıyor. Buda ilk başta neyle başladıysanız 100 katını alırsınız demek. Yani düzgün bir kurulumla sürekli yükselen bir grafiğiniz olacak.Yemlemeye erkek bireylerden başlamanızı öneririm.Onlar olsada olmasada yumurta dökülecek.O yumurtalardan da ilerde birey çıkacak.

 

Dileyen arkadaşlar BURADAN ulaşıp gelişmeleri naklen resim olarak takip edebilir. Resim kalitesi yosunlanma yüzünden kötü ,su berrak olmasına karşın çorba gibi görünmekte 🙂

BURAYA TIKLAYARAK ta kaliteden yoksun çektiğim videolarıma bakabilir.Kaliteli makine almak farz oluyor ,az kaldı ^^

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada