Peri Karidesi (Fairy Shrimp)

Geçmiş yazılarda acemiliğin verdiği araştırma ve herşeyi deneme çabalarıyla yarı sağlam yarı sakat bir şekilde yaptığım kurulumlardan bahsetmiştim. Zaman ilerledikçe olayın ne kadar basit olduğunu gözlemleyip uygulamaya başladım. Normal bir japon balığı beslemekten ileri gitmeyen bir tecrübenin sahibi oldum ,olacağız.Kurulum için gerekenler ; 1 adet 10 litre veya daha düşük akvaryum. Minimum 2-3 litre olabilir.zemini 1 parmak kadar kapatacak silis kum denilen yumurtaların arasına kaçmayacak kadar boşluksuz olan kumlardan. 2-3 litre musluk suyu ,1 termometre ,1 adet aşırı ısınmayan ışık kaynağı ,1 adet hava motoru ,hava hortumu ve hava taşı. 1 paket kuru maya ,ve maya oranı kadar tropikal balık yemi. Bunları beraber suyla karıştırıp canlılara verebileceğiniz pipet ,çay tabağı gibi ıvır zıvırlar. Ve en önemlisi peri karidesi yumurtası.

Akvaryumunuz 5 litre ve daha büyükse su miktarı 2-3 litreyi geçmiyecek şekilde başlangış kurulumu yapınız. Bu yeni doğacak peri karideslerinin yem arama eziyetini hafifletecektir. Ve sizin vereceğiniz yem oranınıda azaltacaktır.Yavrular büyüdükçe su miktarını yavaş yavaş dinlenmiş su ile maksimum seviyelere çekebiliriz. peri karidesi kurulumu yapıldıktan sonra 2 gün boyunca hiçbir yumurta açılmayabilir. Bunun sebebi muhtemelen musluk suyundaki ilaç ,ağır metal ,pas kir gibi materyallerdir. Daha önce peri karidesi yumurtalarını hasat ederken damıtma suyu kullanmıştım. 24 saat geçmeden yumurtalar çatlamıştı. Ama damıtma suyunda peri karidesleri büyüdükçe kayıplarım daha fazla  olmuştu. Bunun sebebi su parametrelerindeki anormal oynamaydi. Yem ekleme ve geçen zaman istemesemde suyu bozuyordu. Yeni eklediğim saf su ile , değişen su değerleri beraber olunca ortaya bambaşka bir su değeri çıkıyordu. Bu da hassas olan dengeyi altüst ediyordu. Hassasiyet su miktarının azlığıyla doğru orantılıdır. Çok suyun kontrolü her zaman daha kolaydır ama su miktarının artışı yukarda belirttiğim gibi yavruları olumsuz etkilemekte. Bu sebeple peri karidesi kayıpları oluyor. Musluk suyunda açılım oranı az oluyor ama nispeten daha kararlı bir peri karidesi kolonileşiyor. Kültürün beşinci gününde peri karidesleri gözle görülebilir boyuta geliyor. Gözler tüy yumağı bir peluşun gözleri gibi sevimli bir şekilde görünür oluyor. Henüz kuyrukları kızarmadi. bunun için en az 15 – 20 günlük olmaları gerekmekte. Kuyruklar kızardıktan sonra üreme de arkasından gelecektir. Peri karidesleri çoğunlukta dişi oluyor.  Zannedersem bu doğası gereği olması gereken oran. Erkeklerin üremede zaten aktif bir rolü olmayacak. Dişiler erkek olmadan da yumurta dökebiliyor ve bu yumurtalar da diğerleri gibi açılıp bireye dönüşebiliyor. Dişilerin yumurta kesesi görülür boyutlardadir ,kuyruğa paralel ters durmuş bir zeytinyağı şişesine benzer. Bıyıkları bulunmaz. Erkekte ise kese bulunmaz,varla yok arasında görülen içi boş bir tüp gözlemleyebilirsiniz, belirgin bir bıyık vardır ve bu canlının türüne göre kuyruğa kadar uzayabilir. 2- 3 aylık ömürlerinde her birey yüzlerce yumurta döker. Yumurtaların yeniden açılması için ya su şartları değişmeli ; mesela soğutulup ısıtılmalı, ya da toprak tamamen kurutulmalı ve sonra su eklenmeli.

Örnek Peri Karidesi Akvaryumu (3 litre)

 

Peri karidesleri her zaman baş aşağı yüzerler. Nadiren düz dururlar; mesela kavga ederken veya zeminden yosun/besin parçası koparırken. Triopslar gibi çok hareketli değillerdir. Onları rahatsız eden herhangi bir şey yokken bir pamuk parçası gibi suda sallanırlar.Nadiren rahatsız olduklarında sıçrama hareketi yaparlar.
Beslenmeleri için başlangıçta sulandırılmış ,iyice ezilerek karıştırılmış maya ve balık yeminden damlalar yeterli olacaktır. Bunun oranını belirlemek kolaydır. Suyun hafiften bulunması yeterli olacaktır. Bulanıklık canlıyı görmenizi engel olmamalı. 2 gün içinde su cam gibi olunca aynı oranda yem eklemeye devam etmeli. Günler geçtikçe arada açılamayan yumurtalar da açılacaktır. Bu sizi tedirgin etmesin. Triopslarda  olduğu gibi yetişkin bireyler her önüne gelene saldırmaz. Bir sorunu/hastalığı olmayan yavru da kendini kolay kolay yedirmez. Popülasyon 6 ila 8 hafta arasında tamamen yetişkin bireylerden oluşmuş olacaktır. Bundan sonra su şartlarına bağlı olarak canlılar 6 ila 8 hafta daha yaşayacaktır. Bu sürenin bitiminde teker teker ölümlere gözlenebilir. Popülasyonun optimum ömrü sizin onlara sağladığınız şartların kalitesine bağlıdır.  Su kokmamalı ,su değişim sıklığına ,değişim suyunun sıcaklığına ,kalitesine dikkat etmek gerekir.Haftalık 3 te 1 su değişimleri , düzenli ve çok olmayan hava baloncukları desteğiyle , yosun oluşturacak kadar ışık onlar için sağlıklı bir ortam oluşturacaktır. Yosun oluşması önemli bir konudur. Maya karışımlı balık yemi kullanıyorsanız ve yosun oluşmuyorsa su kaliteniz hızla düşecek ,birgün toplu ölümler özlemleyeceksiniz demektir. Besim fazlalığı zemine çökecek. Bunu yosunlaşmaya çevirmek için kaliteli bir aydınlatma lazım. Yoksa çürüme başlayacak. Bazen mercimek tanesi kadar küçük elma salyangozu yavrusu eklerim. Bu sağda solda biriken artık yemi ve yosun fazlalığını bi nebze olsun yoketmemde bana yardımcı oluyor. Ayrıca suyun üzerine koyacağınız 2-3 parça su marulu yosunlaşmayı kontrol altına almada ve sudaki fazlalık besini yok etmede diğer yardımcı eleman olabilir. Su mercimeği önermiyorum. Anormal derecede çoğalıyorlar ve geri temizlemeside bi o kadar sıkıcı oluyor.

Dişi Peri Karidesi Kesesi

Yaklaşık böyle bir sistem kurunca size geriye yaslanıp bu tuhaf canlıları  izlemek kalıyor. Zaman içinde yetişkinler ölecek. Elde edeceğiniz yumurtaları kumu ile beraber gölgede kurutarak yıllarca saklayabilirsiniz. Ne zaman isterseniz su ekleyip yine canlılarınıza kavuşursunuz.Serin su seven bu canlıları en fazla 15 -28 derece de muhafaza etmelisiniz. aksi durumda verim alamazsınız. Işık kaynağına dikkat etmeli. Suyu fazla ısıtmadığına emin olun. Işık açıkken su sıcaklığı 5-10 derece yukarı çıkıyor olabilir. Dahada kötüsü ışık sönünce sıcaklık 5-10 derece aşağılara düşürüyor olabilir. Bu sıcaklık değişimi sadece peri karidesini değil her türlü canlıyı olumsuz etkiler. Sağlık bir termometre bu farkı görmenizde size yardımcı olacaktır.Son olarak belirtmek isterim ; peri karidesi bakacaksanız hiç bir canlı ile beraber bakmayın. Uyum aramayın. Nerdeyse doğadaki tüm canlıların yemi kıvamında olan bu canlıya eziyet etmeyin 🙂 Sağlıcakla kalın.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

3 yorum

 1. hürol Ocak 28, 2013 3:09 pm  Cevapla

  Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Uzun bir süredir araştırdığım konu hakkında oldukça faydalı bilgiler vermişşiniz. Bende peri karideslerine hayranım ve daha önce 1-2 amatör denemem oldu. Ancak 2 senedir Bursa’da hiç bir yerde göremez oldum. Teşekkürler…

 2. Özhan Ocak 9, 2016 11:18 am  Cevapla

  Bu bahsettiğiniz Artemia mı. Değilse nerden temin edebiliyoruz

  • Akvaryum Blog Ocak 18, 2016 11:24 pm  Cevapla

   Artemia değiller ,ebay üzerinden fairy shrimp diye aratırsanız yumurta karışımı kum paketleri çok ucuza bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yada