Peri Karidesi İle Triops’u Aynı Set İle Çıkarmak

İlginç bir o kadarda değişik bir kuruluma imza attım geçen haftalar. Haftalar diyorum çünkü anladığım kadarıyla bu peri karidesleri triopslar gibi tez canlı değiller. Yumurtadan çıkmak için hiç aceleleri yok gibi. Konuyu ortadan yardırmadan başından alarak gelelim ,bu kurulum nasıl oldu ,neler yaşandı ,hangi noktaya gelindi.

2 hafta önceydi. 3-4 denemeden sonra verim alamadığım peri karidesi kurulumunu yine deniyecektim. Sıkılmıştım artık. Biraz değişikler. 10 günde çıkıyorlar resmen. Artık bizim suyumu beğenmiyorler bilemedim. 5 litre pet şişeyi aldım.İçine yarısına kadar 3 gün hava motoru desteği ile havalandırılırak dinlendirilmiş musluk suyu ekledim. Satıcı saf su diyor. Memlekette suyun safının litresi 3 TL lerde seyirtiyorki ,akü için satılanları genelde ek bileşenli oluyor. Bulmak zor olduğundan musluk suyuna talim ediyoruz. Dedim fantezi olsun 2-3 su bardağıda akvaryum suyu ekledim. Yok ,yok. 10 gün oldu ortada yavru peri karidesi yok.Aklımda artık geriye kalan 2000 küsür yumurtanın alayını akvaryuma boca etme düşünceleri geçiyor. Birdaha peri karidesi olayına girmeme yolunda kendime telkinlerde bulunuyordum.

Basitçe kurduğum düzenek ; 5 litrelik pet su şişesi ,yarısına kadar dinlendirilmiş musluk suyu ,3 bardak akvaryum suyu. 1 adet pistia. 10 cm lik 1 dal tilki kuyruğu. 1 yemek kaşığı ortası kadar sünger parçası ,1 adet termometre ,yarım metre şerit led ,hava motoru,sıcaklık sabit 25 derece.

Sünger ilerde oluşabilecek yem artıklarını çürütecek bakterilerin tutunmasını sağlamak için.Gayet başarılı bir çözüm. Hava motoru ilk 4-5 gün maya çorbası ile beslenecek peri karideslerinin mayanın açığa çıkaracağı karbondioksitten zehirlenip ölmemesi için. Led şeridi ben kemer gibi pet şişenin etrafından dolandırdım. En ucuz sürekli aydınlatmayı bu şekilde sağlıyacağımı düşünüyorum.bitkiler sudaki organik atıkları tüketsin diye. Suyun kalitesi korunmak zorunda.

10 gün geçmişti birşey yoktu ,ta ki geçen pazar güneşli bir gün şişeyi güneşe koyma fikrini gerçekleştirinceye kadar. Sabah güneşi tatlı olur ,sıcak olmaz hesabı saat 8 den 10 a kadar 2 saat güneşlendirmiştim. Çok değil 1 gün sonra gözlerime inanamadım. Şişenin içinde 30 a yakın yavru patlamıştı. Yalnız triopsmudur ,peri karidesimidir kanaat getirememiştim. Çünkü cumartesi günü 10 günlük bekleyişten yorulup triops yumurtasıda eklemiştim kaba. Acaba triopslarmı patladı diye düşünüyordum.

Günden güne büyümelerini izliyorum. Günde 500ml lik su şişelerinin kapağının yarısı kadar maya çorbası dökerek besledim ilk 3 gün. Bu aralar diyeti sıvıdan katıya çevirmem gerekecek ,çünkü su çok çabuk temizlenmeye başladı. Arkadan halaa yeni yumurtalar çatlıyor ,eski yavrular bayağı gözle görülür oldu. Ve dün ilk defa hangisi triops hangisi peri karidesi yavrusu belirginleşti. ilk 2 gün hiç belli değildi ama 3.günden sonra peri karidesleri gözleri ve ters yüzüşleriyle kendilerini belli ettiler. Triopslar genelde bir yere sabit tutunurlar ,hareket ederken düz yüzerler ,vücut formları daha yuvarlaktır. Peri karidesleri daha uzun ve ince oluyor. Bir müddet sonra triopslar peri karideslerini yiyecekler. O an yaklaşmadan önce ayırmam gerekecek. Bunun için 2 akvaryumcuk yaptım. Biri 3 litre ,diğeri 4 litre. 4 litreye triopsları almayı düşünüyorum. Biraz agresifler. Birbirlerini yemeye çalışabilirler.

Daha önceki kurulum tecrübelerimden yola çıkarak ,triopslar köpek gibi kum eşelemeyi seviyorlar.Bunu yem arama psikolojisi ilemi yapıyorlar yoksa yumurta dökerken bu yolamı başvuruyorlar bilemiyorum. Ama ince kum olmazsa hayvanlar sıkıntı çekiyor.1mm lik ince quartz aldım sırf bunlar için. Peri karideslerinin böyle bir derdi yok. Başıboş yüzmeyi daha çok seviyorlar. İkisinede bol bitkili akvaryum ve 1 lt ye 2 watlık aydınlatma düşünüyorum. İşte olduğum zamanlarda onlarla ilgilenemiyorum. Yosun oluşumu ve bitki parçaları yokluğumda ara öğün olacak. Anaçların yumurta dökme senfonisine son 3 gün kaldı. Haftasonu uğraş zamanı.Geniş geniş takılacağım.

 

Bu arada yazıda geçen mayayı nasıl hazırladığımdan bahsedeyim.1 adet 500ml lik pet şişenin içine 1 adet yaşmaya küpü koydum. Üzerini 3 te 2 si dolacak şekilde su ile doldurdum. 1 şeker kaşığı pul yem ve 3-4 tablet spiruna ekledim.Spiruna şart değil. Ufalayabileceğiniz herhangi bir tropikal balık yemiyle de hazırlanabilir. Sonra bu karışımı iyice çalkaladım. Bundan yarım kapak kadar atıp suyu bulandırıyorum. Çok değil. Komple beyaz olmuyacak su. Hafif bulutumsu. içindeki canlılar gözükmeli. Yoksa ölürler. Bu diyet ortalama 4 gün sürecek.4 gün sonra çiğ havuç dilimi eklenebilir. Bazen haşlanmış ıspanak sapı ,çiğ patateste verilebilir. Ben çoğunlukla spiruna tabletlerle ,dip yemleriyle ,granül yemlerle besliyorum. Çok nadir bitkisel takviye uyguluyorum. Bu diyet peri karidesindede aynıdır ,triopstada. Ama bu iki canlıyı aynı ortamda beslemek risklidir.

 

Yukarıdan aşağı resimler;

1-triops yavrusu (Alıntıdır ,yaklaşık 6 günlük yavru)

2-Kendi yaptığım kurulum (Petşişevaryum 🙂 )

3-Peri karidesi yavrusu (Alıntıdır ,yaklaşık 3-4 günlük yavru)

Gelişmelerle başka yazılarda görüşmek üzere..

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada