Peri Karidesleri (Fairy Shrimp)

Yaklaşık 100 kadar yumurtayla denemeye giriştim. 1 hafta bekledim bişey çıkmadı. Bazı sitelerde 15 derecede en verimli çatlatmayı yapacağıma dair bilgiler okudum. Bu bağlamda kilere koyduğum 1 haftadır çıkmayan yumurtalar 2 günde çatladı. İlginç ,hayvanat soğukta çıkıyor adamakıllı. Velhasıl 1 gün bekleyip maya döktüm suya. Klasik mayayla besleniyorlar ,malum suyu süzen hayvanlar. Yalnız maya fazla kaçmış olacakki 3. günden sonra kabın içindeki canlılığın bittiğini gördüm. Yeni denemelere bu gün yarın başlıyacağım yine.

E peki neden açtım bu başlığı ,başarısızlığımı görün diye değil heralde ,ayn zamanda yabancı kaynaklardanda esinlenerek bu hayvanın yumurtası nasıl çatlar ,çatlarsa nasıl bakarım ,baktık diyelim nasıl üretirim sorularına ışık tutmak istedim.

Bu karidesimsi yaratıkların kuru kısmının 70% i proteinden oluşmaktadır. Bu ciddi bir besleyicilik demektir.Buna karşın %2 ye yakın çok düşük bir yağlılık oranı vardırki eğer bu böceği yumurtadan çıkar çıkmaz canlı yem olarak kullanacaksanız çok kaliteli bir yemmiş olursunuz.Yumurtaları çok uzun süre saklanarak korunabilir.Bazı kaynaklarda bu sürenin birkaç ay olduğu belirtilsede yıllarca saklanması ,hasat oranını düşürsede mümkündür. Nem kapmamasına özen gösterirsek süreyi uzatabiliriz.Tatlı ve tuzlu su balıkları için; peri karidesi yumurtalarını hasat yaptıktan sonra peri karidesi yavrularını büyütüp ,büyüyenleri kurutup ,uzunca bir süre kullanabiliriz.Balıkların renk almasında çok verimli bir yem olacaktır.(Renk yemleri ağırlıklı olarak protein içeren yemlerdir).Tatlı suda yaşayan akvaryum balıklarının yavruları için yeni doğmuş peri karidesi yavruları muazzam yem olacaktır. Yavrular bunları yerken zorluk çekmeyecekler.Yeni doğmuş peri karidesleri yavaş yüzerler ,bu yöndende yavru balıklarınız onları yakalamakta zorluk çekmezler.

Genelde aldığınız paket içerisinde 1 kapsül ,kapsülün içinde toz yığını gibi yumurtalar olacaktır.Kısaca bunlara kist diyoruz ,her kist 1 peri  karidesi demektir.Hayatlarına başlamak için doğru zamanı kollarlar! İnternetten aldığınız yumurtalar genelde tayland türlerini içerir. Peri karideslerinin çok fazla çeşidi vardır. Taylandlı birisi göndermişse bu yumurtalar 15 derecede kolay açılıyor. Başka ülkelerden gelenler genelde 30 derecelerde açılması gerekir

1) ZAMAN– Bu yumurtalar kış zamanı çıkartılması daha uygundur, sevgililer gününe yakın bir zaman mesela. 15-20 derece arasında çıkma olasılıkları maksimumdur, ılık suda(20-30 derece) yumurta çok zor çatlar. .

2) BÖLGE– Birilerinin döküp saçmayacağı ,aşırı ışıktan ve ısıtıcılardan uzak bir bölge belirlemelisiniz..Gün içerisinde direkt gün ışığı almayan cam kenarı uygundur mesela

3) IŞIK– Bahar gününü taklit etmek için hafif ışık yeterlidir. 15 watlık tasarruflu lamba 5 litre su için ideal bir ışıktır. Aynı zamanda oluşacak yosunlanma yeni gelecek bebek peri karidesleri (fairy shrimp) için öğün tadında yem olacaktır .Aydınlatmayı sabah 6 akşam 6 arası yapmanız gece gündüz farkını algılamaları için yeterlidir.

4) AKVARYUM– 3 veya 5 litre ilk açılım için rahat bir ortam sağlayacaktır.Daha düşük litrelerde su ısı değişimlerinde anormallik doğurabilir.O yüzden 3 litrenin altını önermiyorum. Ve tabi 3-5 litre olunca gündelik bakımda kolay olacak.Ayrıca yumurtaları eklemeden önce su kabının ve içine koyacağınız diğer cisimlerin tam temizliği için suyla seyreltilmiş çamaşır suyu kullanmanızda sakınca yok,iyice durulamanız yeterli olacaktır. Deterjan ve sabun kesinlikle kullanmayın. Çok zararlı. Herşeyden nem kapan biriyseniz yoğun tuzla temizlik yapabilirsiniz.

5) SU– Akü suyu kullanmanız faydalı olacaktır. Bulamazsanız 1 kaç gün hava taşıyla dinlendirilmiş musluk suyuda olabilir. Ama yumurtadan yavru alma olasılığınız musluk suyuyla azalacaktır. Ben 100 küsür yumurtadan 20-30 tane çıkarabilmiştim.

6) YUMURTALAR(Kist)– Herşey tamam olduysa acele etmeden ağır ağır yumurtaları açıp suya boşaltın.Bazı yumurtalar batmayacak,su üzerinde yüzecek. Yüzen yumurtalardan asla yavru çıkmaz. En pratik yöntem selülözik ve boya ,koku katkısı olmayan peçetenin 1 katını bunların üzerine kapatmak. Bu sayede suyun dibini boylarlar :). Şimdi bekle ve gör moduna girdik!

7) HASAT– yumurtalar suya girer girmez suyu emmeye ve şişmeye başlarlar, Ortalama 1 gün ile 10 gün arası sürebilir çıkmaları. Sabırlı olunmalı. Su şartları çok iyi değilse uzar durur.10 günden sonrada bişey çıkmazsa ve eğer zamanınız ,ortamınız müsaitse sudan yumurtaları çıkarıp kurutup yeniden deneyin .Bebişler çıktıklarında çok küçük olurlar. Görmekte zorlanabilirsiniz.Vücut yapmış kaslı bir adam gibi üçgen yapılıdırlar.Işığa karşı duyarlıdırlar ,ışığa yönelirler.

8 ) BESLEME– Etrafta yüzen yavrular gördüğünüzde onları beslemeniz gerekir.Doğasında bu hayvanlar suyu süzerek beslenirler. Bu şekilde suda yüzen besinleri almış olurlar, bakterileri, algleri, ve mantar sporlarını tüketirler.Maya çorbası da güzel bir öğün olabilir. Maya çorbası yapmak için 1 paket kuru maya alınır ,1 çay kaşığı toz şeker eklenir,bir miktar toz haline getirilmil balık  yemiğ eklenir.1 bardağın 3 te biri kadar kaynar su eklenir.İyice karıştırılır ,1 saat kadar beklenir.Maya çorbanızdan kabarck çıktığına emin olun.Bunu sürekli kullanabileceğiz, o yüzden buzdolabında saklamamız gerekecek.Bu kadarcık yem haftalarca yetecek bebiş karideslerimize.Yemi verme konusundada boş bir göz damlalığı iş görecektir. Damla damla ekleyip ,onlar bitirdikçe vereceğiz. Bunu anlamanın ortalama yolu ise ;suda hafif partiküller yüzer gibi olacak ,ama asla bulutlandırmayın. Onlar geliştikçe yemleme sıklığını artırmalıyız.Zaten suyun cam gibi olması yem ekle mesajı demek. 2 hafta öldürmeden besleyebilirseniz 2 hafta sonra 100 lercesine 1 ml yeterli gelecektirVe 4. haftanın sonunda her yemleme 3ml le yapılmalı.

9) BÜYÜME– Çok hızlı büyüyecekler. Birkaç gün içinde vücut şekilleri hilal gibi olacaktır. 1 haftadan sonra uzamaya başlıyacaklar. 1,5 cm boya ulaştıklarında üremeye başlıyacaklar. 4 haftanın sonunda boyları 2-3 cm olacaktır. Zaten 8 hafta ömürleri var ,o zamana kadar herbirey 1000 lerce yumurta yapmış olacak.

10) BAKIM– Kabınızdaki su seviyesini sabit tutmaya çalışın. Eksildikçe düzenli olarak tamamlayın.Suyun üzerinde köpük veya yağlı bir tabaka görebilirsiniz.Böyle birşey görürseniz temizlemeniz gerekir . En etkili temizleme yöntemi suyun üzerine kağıt havlu koyup çekmektir.

11) ÜRETİM– Yetişkin olduklarında tek hedefleri olacak ; üreme. Dişiler ergin olunca erkek olmasa dahi yumurtlama başlarlar.Su piresi ,triopslar veya arılar gibi yani. Dişileri ayırt etmenin en sağlıklı yöntemi ,altlarına bakmaktır. Tüpçük benzeri bir kesesi olur dişilerin. Erkeklik organı zannedilebilir.Ama erkeklerde bu yapı bulunmaz.Daha düzdür vücut altları. Erkek karidesler sürekli dişi arayışındadırlar. Bir tane bulduklarında, antenleriyle dişiyi yakalar. Antenin görüntüsü denizayısının dişine benzer. Yumurtaları hızla döller ve başka bir dişi aramak için hızla ayrılır. Döllenmiş yumurtalar daha koyu renkli ve daha büyük olurlar. Yeni yumurtalar suyun dibine batarlar. Küçük embryolar yumurtanın içinde 1-2 günde olgunlaşırlar.Ortalama 4000 hücreye bölündüklerinde sanki cansız bir hücre gibi kapanırlar ,bu noktadan sonra kurutulabilirler. Tamamen kurutulmadan ,veya dondurulmadan veya taze su eklemeden yumurtadan çıkmazlar.

12) YENİ NESİL YUMURTALARINIZIN HASATI – Ortalama 6-8 hafta sonra doğal sebeplerden anaç bireyleriniz ölmeye başlıyacak. Bu süreci değiştiremezsiniz.Hepsi gittiğinde  yumurtaları kahve süzgecinden geçirerek alabilirsiniz. Süzdüğünüz yumurtaları ya derin dondurucuda saklayın yada kurutun.Hepsini bir dondurucuya atmayın parçalara bölün ,buz çöz ,dondur olayında yumurtalarınızın canlılığını  kaybedersiniz. Eski kabınıza yeniden canlı ekleyecekseniz dikkat edeceğiniz husus kabınızı sanki ilk kuruyormuşsunuz gibi temizlemenizdir.Bakınız madde 4.

Bu yazı, satıcının açıklamasının çevirisiyle kişisel bazı eklemeler katılarak,cümleler basite çekilerek hazırlanmıştır.Sonuçta satıcının fikirlerinden yola çıkılarak hazırlanan düzenekten hasat alındığından detaylı bir girişin bu şekilde uygun olacağını düşündüm.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

1 Yorum

  1. asdf Ekim 26, 2014 4:16 pm  Cevapla

    bir kabim var ve bu kab mandalinadan dolayı zedelendi koku filan herşey mandalina gibi
    burada büyüye bilirler mi

Bir cevap yazın

Yada