Salyangozlar Hakkında

Kimi zaman sayıları kontrolünüz dışında artan salyangozlar vardır. Ramshorn Salyangozu (Planorbis Rubrum),Minare Salyangozu(Melanoides Tuberculata) ve Adi Salyangoz (Physa Marmorata) buna en güzel örneklerdir. Kimi zaman salyangoz üretmek isteriz de üretemeyiz bazı türleri ; Elma Salyangozu (Pomacea bridgesii) ve Katil Salyangoz(Anentome helena) gibi. Bu yazımızda tecrübe edindiğim adı geçen bu türlere değineceğim.

 

Ramshorn,minare ve adi salyangoz denilen türler hermafrodit olduklarından illaki eşeyli üreme lüksleri yoktur. Tek başlarına veya eşleriyle hızlı bir şekilde çoğalabilirler. Genellikle yumurtalarını jel kıvamında bir kapsülle cama ,bitki yapraklarına ,ısıtıcı  ,filtre gibi ekipmanların üzerine bırakırlar. Ortam şartlarındaki değişimlere karşı bu yumurtalar çok ciddi anlamda dayanıklıdırlar. Öyleki ; tuzlayıp ,serip kurutsanız dahi biryerlerden fırlarlarsa şaşırmamak gerekir. Su şartları kötüleşse dahi canlılıklarını muazzam bir şekilde sürdürebilirler. Elma salyangozlarıyla uyumlu oldukları söylenemez. Bazı sitelerde elma salyangozlarının bunların cama duvara yapışan yumurtaları yedikleri ve sayılarını azaltttıkları not düşülür. Halbuki kişisel gözlemim elma salyangozlarından sayıca üstün olan adi salyangozlarıyla dolu bir akvaryumda elmalar açlıktan veya bu salyangozlar tarafından çok rahatsız edildiklerinden strese girip öldükleri yönündedir. 10 anaç ve 1000 lerce yavru elma salyangozum, 1000 lerce ramshorn ve adi dalyangoz tarafından talan edilmiştir. Elmaların etli yüzeylerine tutunmaya çalışan adi salyangozlar onları stres altında tutmakta ,yem yemelerine ,gezmelerine mani olmaktadırlar. Yemleme anında sayıca üstün olan adi salyangozlar hızlı bir şekilde yemi tüketip ramshornların aç kalmasına sebep olmaktadırlar. Elma salyangozları adi salyangozlara nazaran çok daha utangaçtırlar.

Adi salyangozlarda ve ramshornlarda bazen mor etli ,kızıl etli ve siyah etli bireyler türemektedir. Kendi türünün albinosu kıvamında olan bu değişiklik gelecek nesil için bağlayıcı değildir.Nadir olan bu türlerden sürekli aynı renk yavru alınamaz.Kabukları saydam olan salyangozlar görüyorsanız suda kalsiyum eksikliği var demektir ,akvaryuma mürekkep balığı kemiği denilen gaga taşı veya yumurta kabuğu eklemek hızlı bir çözüm olacaktır.

Beslenme kürlerine gelecek olursak adi salyangozlar için ayrıca ne versem derdi yoktur . Yem artıkları ,yosun oluşumu ,balık veya herhangi bir canlı ölüsü ,bitki parçaları yem olarak değerlendirilebilir. Bir akvaryumda adi salyangozların sayısı artmışsa o akvaryumda yemleme çok yapılıyor demektir. Yemlemeyi kısarsak adi salyangoz popülasyonunu kontrol altına alabiliriz. Bunlar artık yem avcısı diyerek bol bol tutmanın esprisi yoktur. Sonuçta ne kadar yerse o kadar dışkılayan bir hayvan olduğundan artan sayılarıyla beraber akvaryumunuzda istenmeyen kirlilik gözlemlemenizde muhtemel. Bazı akvaristler hem sayılarını kontrol altında turmak hemde balıkların canlı yem ihtiyaçlarını gidermek amaçlı kırıp balıklarına yem ediyorlar. Amacınız sayılarını kontrol altına almak veya yoketmekse en etkili yöntem Makrakanta denilen balıktır. Dişleriyle kütür kütür salyangoz yiyebilen yegane balıklardan biridir. Yalnız makrakanta geniş hacimli tanklarda beslenmesi gereken ,ciddi anlamda boylanan bir türdür.

Helena (Katil Salyangoz) önerilsede ben pek başarılı oldukları inancında değilim. Sonuç olarak salyangoz sorunu dediğimiz sıkıntı 100 lerce salyangozun istilasını anlatmaktadır . 1 helena 1 salyangozu tüketene kadar 10 salyangozun doğabileceğini hesaba katın. Temin edilebilirlik açısından zor ve pahalı olan helenanın salyangoz istilasında kullanılmasını gereksiz ve yetersiz görmekteyim. Ayrıca elma salyangozunuz varsa boyuna bakmadan arada bir onlara ilişip bayıltıyorlar ,haberiniz olsun derim 🙂

Minare salyangozu hususunda pek bilgi sahibi olmasamda akvaryumumda bulunan 2 adet minarenin hiç çoğalmadığını görmek beni ansiklopedik bilginin dışına çıkarmış ve bunların hermafrodit olmayacağı hususunda şüphelere sevketmiştir. Çok kaynakta baş belası olarak anılır. Demekki eşini bulduktan sonra durdurmak imkansız. Tek başına üredi diyenlerde de diyebileceğim kült mantık ; döllü gelen bir dişi yumurtlamıştır . Uzun süre döl saklayabilen salyangozlar mevcuttur. Elma salyangozu gibi. Ayrıca helenalar bu minare salyangozlarını kabuk yapıları gereği avlamazlar.

Elma salyangozları ve helenalar üretilmesi biraz zahmetli narin türlerdendir. Gösterişli ,üremeleri kontrol altına alınabilen türlerdir.Elmalarda su üzerine bırakılan yumurta keseleri alınıp çöpe atılırsa aşırı üremenin önüne geçilir. Helenalar zaten tek tük yumurtaları bitkilerin veya toprağın üzerine bırakarak çoğalırlar. Aşırı üreme hiç bir kaynakta belirtilmemiştir. Bana bitki aldığım yerden birkaç tane isabet etmişti ,sayılarında 6 aydır bir artış gözlemlemedim.

 

Temiz bir akvaryum kurmak isterseniz bitki aldığınız yerin salyangozsuz olmasına dikkat edin. Şüpheleriniz varsa geniş yapraklı bitkilerde gözlemleyerek varsa el ile yumurta öbeklerini kazıyın. Bazı kaynaklarda 1 litreye birkaç çay kaşığı tuzlu suda bitkiyi 10 dakika kadar dinlendirin diyor. Bu durumda bitki ciddi anlamda hasar görebilir. Bu yöntemle varsa sadece canlı salyangozlar yokolacaktır. Yumurtalardan kolay kolay kurtulamazsınız. En etkili yöntem akvaryuma almadan önce ayrı bir kapta akvaryumdan alacağınız su ile 1 hafta dikili bir şekilde bitkinizi gözlemleyin. Salyangoz yumurtası varsa bu dönemde açılıp çıkacaktır ve temizlemesi daha kolay olacaktır.

Genel anlamda gerçek doğanın taklidinde ben salyangozlarla balıkların bir bütün olduğu kanaatindeyim. Akvaryumda canlı ölümü ve yem artışı gibi olumsuz etkenlerde salyangozlarım çöpçü rolünü üstlenmekteler. Bitki yoğunluğum onların dışkılarını absorbe edeceği kadar fazla olduğundan amonyak patlaması ile henüz karşılaşmadım. Aşırı türediklerini gördüğümde yakaladığımı bahçeye atıyorum. Tamamen yokolmaları şimdilik işime gelmiyor.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. İbrahim Nisan 15, 2020 10:41 am  Cevapla

    4 salkım yumurta var ısıtıcı kapatmalimiyim acikmi kalmalı yurtalara zarar verir mi isitici

    • Akvaryum Blog Nisan 15, 2020 11:58 pm  Cevapla

      Üzeri kapalı akvaryumlarda ısıtıcı sürekli nem kaynağı olduğundan bilakis açık kalması uygun olur (ortalama bir tropik akvaryumda maximum 28 derece. Discus tarzı 30-32 derece seven balıklar hariç). Yumurtaların kurumaması lazım.

Bir cevap yazın

Yada