Seed Shrimp (Tohum Karidesi)

Başıboş yüzerken denk geldim ona. Zerre gibi, toz gibi birşey yalpa yaparak bir oraya bir buraya uçuşuyordu. Hareketleri gayet seri ,bilinçli ,akıntıya karşı dirençliydi.Şeklinden ne olduğunu anlamak zordu. Tombalak birşey. 1 mm den küçük boyutuyla standart kendinden biten geçici mahlukattır demiştim. Bu canlı ilginçtir ki genelde triops yada peri karidesi yetiştirdiğim ,yada en azından denediğim akvaryumlarda çıkıyor.

Geçen mikroskop aldım. Basit birşey. Her tarafı plastik ,çok hafif 1200x olduğunu iddia eden ama ne hikmetse 600x den yukarı çıkmaya çalıştığında herşeyi çorba eden bir alet.Hep merak ettiğim bu canlının aşağıdaki görüntülerinden yola çıkarak onun seed shrimp olduğunu anladım ve standart merak çemberim doğrultusunda bu canlıyı araştırmaya karar verdim. Eğer üretimde başarılı olabilirsem ,yada en azından onu anlayabilirsem ileriye dönük nano akvaryumlarda besleyebileceğim yeni bir türüm olacak. Yaşam felsefesi su piresi ile peri karidesi arası gidip geliyor. Yabancı kaynaklardan da çeviri destekleriyle derlediğim bu yazımı merakınıza sunuyorum.

 

Geçici su birikintilerinde yaşayan bu canlıların bir çok çeşidi vardır. Çeşitli renkleri mevcuttur. Tek gözlüdürler.Seed Shrimpin (Tohum karidesi) vücudunu 2 parça kabuk sarar ,bu sayede dış tehtitlerden korunur. Bu kaplumbağa kabuğuna benzeyen oluşum tohumu anımsattığından adını buradan alır.Kabuğun altındaki kısa vücudu 2 bölümden oluşur.Kafa ve göğüs kafesi.Kafada 4 çift uzantı bulunur ve bunu ayaklar gibi değerlendirir. Vücutta ise 3 çift uzantı mevcuttur.Yetişkin bir birey 100 mikron(0,1mm) ile 5 milimetre (0,5cm) arasında boylanabilir.

Bu canlıların bulunduğu su birikintileri yeşil renkte görünür veya zamanla sayıları arttıkça yeşerir.Bunun sebebi tohum karideslerinin kabuklarına tutunan alg lerdir.Algler bu hayvanların sayesinde birikintileri köşe bucak  gezerek besin bulma şansına sahip olurlar.

Bir yerde yağmurdan kaynaklı veya başka sebeplerle oluşmuş ,toksit madde içermeyen  su birikintileri oluştuğunda yumurtalar(kist) çatlar.Her bir yumurtadan 1 tane larva çıkar.Larvanın gerçekten büyük bir gözü vardır ,bu evredeki görüntüsünün yetişkin haliyle hiçbir alakası yoktur,su piresi larvasına çok benzerler.Yeterli gelişimi tamamladığında başkalaşım geçirerek yetişkin görünümüne kavuşur (Tırtılın başkalaşım geçirip kelebeğe dönüşmesi gibi).

Tohum karidesleri sığ birikintilerde ,yaşadıkları ortam kurumadan önce hızlı bir şekilde yetişkinliğe ulaşıp çoğalmak  zorundadırlar.Şayet beklentideki gibi olmazsa ,su birikintisi erkenden kurursa ,yeni bir yağmur gelip alanı doldurana kadar kış uykusuna yatarlar. Kapaklarını sıkıca kapatıp öylece yağmurun yağmasını veya herhangi bir su birikintisini beklerler.Ancak bütün bir yaz mevsimi boyunca bu şekilde kalamazlar. Bu bekleyişinde bir sınırı vardır. Kısa vadedeki kuraklıkları bu özellikleri sayesinde çok az bir kayıpla atlatabilirler.

Şayet derin birikintilerde yaşama şansına kavuşmuşlarsa yeterince büyümek için bol bol zamanları olacaktır.Aylarca suya doygun kalan birikintilerde yeterli olgunluğa gelen tohum karidesleri yeni jenerasyonlarını oluşturmaya hemen başlarlar. Aynen su pirelerinde(daphnia) olduğu gibi eşeysiz bir şekilde yeni bireyler oluşturabilirler. Buna parteogenez üremede denir. Birkinti buharlaşmaya başlayıp su ısındıkça ve buharlaşmadan kaynaklı suyun kimyası değişmeye başladıkça, yine aynen su pirelerinde olduğu gibi dişi ve erkek bireyler çiftleşerek uzun ve sıcak yaz mevsimini atlatabilecek özel ,dayanıklı yumurtalar(kist) üreteceklerdir.Yumurtalar brikintinin zeminine çöker ve suyun kurumasından sonraki ilk yağmurları beklerler.Bir kısım yumurta ilk yağmurlarda veya bir sonraki yıl çatlayacaktır. Geriye kalan yumurtalar yıllarca canlılığını koruyabilecek ,doğru su kimyasını ve ortam şartlarını yakalarsa açılabilecektir. Tıpkı triops ve peri karidesi yumurtasında olduğu gibi.

Tohum karidesleri genellikle su birikintilerinde en bol bulunan canlılardan bir tanesidir.Su birikintilerinde en çok zeminde veya zemine yakın alanlarda yaşamayın seçerler.Çünkü ilgilerini çeken  besinler suyun zeminle birleştiği noktada bulunmaktadır. Bu besinler  bakteriler ,tek hücreliler ,mikroskobik alglerdir. Beslenme şekilleri seçici değildir. Ağızlarına sığacak her türlü besini severek tüketirler. Daha doğrusu suyu süzerek beslenirler. Aynen Su piresi ,triops ,peri karidesi gibi canlılarda olduğu gibi.Dikkat edilesi nokta bunların da triops ,peri karidesi gibi canlılar tarafındanda yenilebilir olması. Aynı akvaryumda tutulmaları bunların neslini kurutacaktır. Daha önce su piresi ile triopsu ,peri karidesiyle triopsu aynı kapta tutmaya çalıştım. Hep triops galip geldi. Bedensel üstünlük 🙂

[hdplay playlistid=3]

Mikroskop altında incelediğim Seed Shrimp (Tohum Karidesi)  x100

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

 1. Caner Aslan Aralık 18, 2016 11:47 pm  Cevapla

  Ne kadar zamanla ürettiniz üreme hızları ne hangi yemleri verdiniz su değerleri vs. Ne birde betta yavruları ile aynı akvaryumda uretbilitmiyiz yani hızlı urerlerse tabi

 2. Akvaryum Blog Aralık 19, 2016 10:11 am  Cevapla

  Beta yavrusunun ilk 1 ayında bunları yiyebileceklerine kanaatim yok. 1. aydan sonra ağız çapına göre tohum karideslerinin yavrularını tüketebilirler. Daha ileri safhalarda elinizdeki koloniyi kuruturlar. Boyutu aklınızda canlandırması açısından ; 1 çay kaşığına yüzlerce , binlerce sığabilir. ..

  Üreme hızı başlangıç sayısıyla alakalı. Bana kazara gelen belki 3-5 yumurtadan zemini kaplamaları (birkaç bin adet) 1 yıl almıştı. 2 yıldır bahçede suyu azaldıkça eklediğim 20 litrelik bir akvaryumda yaşıyorlar. Kışın su donuyor ,yazın çözülüyor. Koloniyi kaybetmiş değilim. Yumurtalar kendini iyi koruyor. Eğer bir kez tutturursanız koloniyi saklamak kolay. dolapta veya kumunu kurutarak yıllarca elinizde başlangıç seti tutabilirsiniz.

  Yemden ziyade, artık yemlere ve camda ,taşta başlayan yosunlara çöktüklerini gördüm. Elimin ayası kadar camı saran yosunu 2-3 günde temizlediler. Bitkisel yemlere daha düşkün olduklarını düşünüyorum. İmkanınız varsa yeşil su hazırlayın ,doğal yollarla veya spuriluna karışımı eriğik daha faydalı olacaktır. Suyu süzerek beslenme eğilimi su pirelerinde olduğu gibi yaygındır.illaki katı yem verecekseniz pul yem ile beslenmeleri daha efektif olur.Zeminde artık oluşup amonyak oluşumunu tetikleyecek yoğunlukta yem atmayın.Eski yem tükenmeden yeni yükleme yapmayın.

  Ebay gibi sitelerde sadece bu canlıların satışını yapanlar var. Oradan yumurta karışımlı kum satın alabilirsiniz. Isı 22-30 derece civarında tutulursa hızlı bir şekilde üretimini yapabilirsiniz. Bu aralığın dışında yaşamsal fonksiyonları tehlikeye girmiyor ama üremiyorlarda.

Bir cevap yazın

Yada