Su Piresi Daphnia (Lezzet abidesi)

Bu hayvanla maceram yeni başladı. O kadar çok yazı okudum ki ,uygulama noktasında çokça çuvalladım. Başarıya ulaştığım kültür en az yüz verdiğim ,hor gördüğüm ,itip kaktığım kültür oldu. Bu hayvanlar titiz bakımı sevmiyor. Pislik içinde ,bulanık suda ,az ışık ortamında daha çok mutlu oluyorlar. Şu an yaş maya ile spiruna tozunu suyla karıştırıp veriyorum. Önümüzdeki günlerde kırmızı toprağı suda çalkalayıp ılık ortamda dinlendirip ,durulmuş halini ekliyeceğim. Sanırım mutlu olacaklar.

Özetle ortam sıcaklığı 25 derecede sabit ,spriruna ve mayayı suyla cıvıtıp suyu azz bişey bulanacak şekilde vererek ,içeri salladığım 6 watlık bir dalgıçla aydınlatarak 20 litrelik bir bidonda mutlu mesut bakmaktayım.  Geçen sefer 200 küsür daphnia mı aşırı yemleme sonucu kaybettim. Maya kültürü suda fazla olunca vede suda hava motoruyla havalandırma olmayınca sanırsam topu diktiler. Bu kısımda çok önemli ,her ne kadr bazı kaynaklarda o2 siz solunum yapar preler deselerde fazla tamah etmeyin ,o2 olan ortamda fişek gibi ürüyorlar. Ve bana kalırsa o2 ve ışık ile suyun kalitesi uzun bi süre korunabiliyor.

Su piresi çok kaliteli bir yem değil diyorlar ama küllimiyen yalan. O işin aslı şöyle ,safi mayayla beslenen su piresi kaliteli bir yem değildir.Çeşit yapın ,balık yemi tozu veya spiruna tozuda ekleyin mayaya. Yeşil su hazırlayın onu ekleyin. Yeşil su yapmak kolay. 5 litrelik bi su kabına toz haline getirilmiş balık yemini suyla çalkalayıp güneşe bırakın ,yeşerene kadar kalsın güneşte. Bu tarz yemler suyunuzuda çabuk bozacaktır ama su pireleriniz daha mutlu olacak ,verimi artacaktır.

Su pireleri sürekli kabuk değiştirirler. Yılanlar gibi. Kültürün bulunuğu suyun dibinde bolca kabuk görmeniz bundandır. Zamanla pislik alır başını gider. Temizlemek icap eder. Karanlık ortamda üstten ışık verirseniz pireler bu ışığa yönelecektir. Sıfır delikli kepçeyi takıp akvaryumdan alacağınız pis suya yeni kültürü aşılayın. Temiz suyu sevmediklerinden balıklara hazırladığınız gibi kaliteli ortam hazırlamayın. Kaybınız çok olur. Mümkünse suyu en pis ortamlardan toplayın. Filtrenizin malzemelerini temizlediğiniz suyuda ekleyebilirsiniz.

Balıkların su piresine ilgisi muazzam. Onların seker gibi yaptığı salınımlar balıkları tahrik ediyor. Meraklı balık şöyle bir dürtüyor bu ne diye ,sekme devam ettikçe balık lokma almak istiyor ,bi lokma alan balık diğerine yöneliyor.Yeni doğan balıklar için uygun değiller. Biraz fazlaca cüsseliler. 3-4 milim boydaki bi canlıyı ancak 1-2 aylık yavru yutabilir. Sıfır km yavrularınız için Artemia Kist öneririm.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada