Su piresi üretimi Bölüm 2

Bazıları mayaya karşı. Besleyici değil diyorlar. Şunu belirteyim %90 ı su olan bir canlının geriye kalan %10 luk kurusunun Yarısı proteindir. Maya hücresi yesede bu böyledir ,at gübresindeki bakterileri yesede bu böyledir.Ki kültrün sağlığı açısından ek olarak diğer yemlerle destekliyoruz. Mayasız hızlı çoğalmıyor ama bunu belirteyim. Kaliteli beslenmiş 100 pire vereceğime ,ucuz yolla üretilmiş 1.000 pire veririm fazla fazla doyar ve besin alır balıklarım. Hatta yurt dışında su piresi verimini artırmak için suda et çürütüp bu bulanık suyu damlatan dahi varmış. Ama at gübresinde olduğu gibi tavsiye etmiyor bir çok kaynak. Parazit riskini artırdıktan sonra direkt tubifex verin daha iyi. Daha besleyici olur.

Yaz gelince işler daha kolay. Balkona koyun pireleri ,masrafsız ,ilgisiz düzenli hasatınızı yapın. Ama dikkat edeceğiniz yegane konu şu olsun ,tüm kültürü bir yerde tutmayın. Birkaç noktaya bölün. Asıl kültürünüz çökerse devam edecek kaynağı yedeklerden sağlarsınız. 1 pet şişenin dibine 3 cm toprak doldurdum üzerine silme su çektim ve 5 adet pire koydum ,ne artıyor ne ölüyor 2 haftadır içinde zıplayıp duruyorlar. Beslemiyorum ,ışık standart doğal gün ışığı,sıcaklık 24 derece. Pirelere yemleme olarak yüklenirseniz ciddi manada kayıplar yaşanıyor. Artık besinler çürüyor yada sudaki oksijen tükeniyor da ölüyorlar. Bu durumlar hariç su piresine bakmak insanın kendisine bakmaktan kolaymış. Yeni yeni tanıyorum bu hayvancıkları.

ÖNCEKİ / 2 – 5  /  SONRAKİ

 

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

1 Yorum

  1. Elif Ağustos 21, 2019 5:26 pm  Cevapla

    Faydalı bigiler için çok teşekkür ederim. Siteniz sayesinde çok şey öğreniyorum. Bende katkıda bulunayım su piresini güvenle alabileceğiniz bir site http://www.canlisupiresi.com dan su piresi aldım. su piresi alacak arkadaşlar güvenle alabilir. Bilgi paylaştıkça güzel

Bir cevap yazın

Yada