Su piresi üretimi Bölüm 4

Pirelerle beraber gerçek yeşil bitki barındırmak suyunuzun tazeliğini koruduğu gibi sudaki fazla besinide emdiğinden suyun bozulmasını geciktirir veya zorlaştırır.Eğer suda pire ölümlerinden kaynaklı bir bozulma varsa bunu boş kovan misali etrafta uçuşan pire kabuklarından ve suyun kokusundaki çürük hıyar esansından anlayabilirsiniz.Bu durumda yaşayan birkaç pireyi dinlendirilmiş başka bir suya alıp çöken kültürü komple dökmeniz gerekecek.

Işık olayı illakilerden.Yetersiz ışık pirelerin siyah yumurta üretmesine ,kültürün çökmesine,suda kokuşmaya neden olabilir.Günde en az 12 saat aydınlatma kafi gelecektir.

Bir pire kolay kolay açlıktan ölmez(3-5 gün beslenmeden kalabilir,sonuçta arıtma-kaynatma suyu değilse ,en duru suda bile bir miktar besin vardır).Ama aşırı beslenmeden bir kamyon pire 1 saatte ölebilir.

Durgun suda pireler çok sağlıklı üremiyor. Sudaki hareket ve oksijen dişileri üremeye teşvik ediyor. Ki herşey yolundaysa zaten kültürünüzde erkek birey görmeniz mucizedir. Erkek bireyler şartlar zorlanmaya başlayınca görülürler.Ve bunu farketmeniz zor olmaz. İçi boş balon gibi pireleri gözlemlediğinizde anlayınki ortamda yanlış giden birşeyler var. Bazı kaynaklarda oksijensiz yaşadıklarını iddia etselerde buna itibar etmeyin.Mayayla beslediğiniz bir kültüre hava motoruyla hava vermezseniz komple kıyım yapmış olursunuz.Maya oksijen tüketen bir canlı grubudur.Bir süre sonra ortamın tüm havasını bitirecektir. Ve beklenen son..

Pireler duyarlıdır. Kimyasal hiç bir madde sularına bulaşmamalı ,tuzdan uzak durulmalı ,mümkün mertebe artık besinlerin kokuşmaması için ortamlarına bitki ,salyangoz eklenmeli.balıkları coşturdu.

ÖNCEKİ / 4 – 5  /  SONRAKİ

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada