Triops Beslemek İstiyorum !

Madde madde bu hayvancıkların özel dünyasına girelim diyorum.İlginç dünyalarına attığınız her adım sizi ona daha çok bağlayacak. Yazının başında belirteyim ,bu canlılar aç kalınca kendileri dahil herşeyi yerler ! Karma akvaryumlara uygun değildirler. Seçtiğiniz kabın temiz olduğuna ve en az 3 litrelik olduğuna emin olun.

 1. Deterjan veya sabun artığı olan bir kap olmadığna emin olun.Unutmamalıyızki deterjan artığı Trioplarınız için zararlıdır.
 2. İsteğe bağlı kabınıza kendiliğinden düşmüş kahverengi meşe,söğüt,dut,asma yapraklarının kırıntılarından ekleyin.Tahmini 1-2 yaprak. Ve parmağınızın 1 boğumu kadar soyulmuş ,kabuğu sıyrılmış havuç dilimi ekleyin.
 3. Tankınıza 3 litre kadar saf su (akü suyu) veya dinlendirilmiş su ekleyin.Dinlendirilmiş suda Triopsların çıkma olasılığı azdır ,garantili olan saf sudur.Başarıya ulaşmak için saf su temin etmeye çalışın. Triopslar yaşadıkları su ortamına karşı oldukça hassastırlar. Asla direkt musluk suyu kullanmayın.Klor ve diğer ağır metaller Triopsları öldürecektir. Ek olarak baharda yağan yağmur sularından da kullanabiliriz. Kışın yağan yağmur suyunda havadaki duman ve zehirli bileşikler olduğundan yarardan çok zarar getirir. Veya varsa şehire uzak bir köyünüz ,orada biriktireceğiniz su Triopslar için faydalı olacaktır.
 4. Suyu kaynatarakta saf suya yakın su elde edebilirz.En sağlıklı yöntem buharı yeniden sıvılaştırarak su birikimi yapmak.Yinede bunlarla uğraşmadan hazır su almak en mantıklı olanı. Ama bol mineralli sulardan uzak durmak lazım!
 5. Su içerisine 1 adet termometre koyun. En sağlam yöntem kabın dışına bant termometrelerden yapıştırmaktır.Doğru sıcaklığı gözlemleyebilmeniz için su seviyesinin altına yapıştırdığınıza emin olun.Gerekirse yan yapıştırın.Aydınlatma için masa lambası kullanabilirsiniz,ortalama 10cm mesafeden aydınlatma yapınız. Bir kaç saat denetimde kalın.29 dereceye yaklaştığınızda lambayı az yukarıya alın ki su çok ısınmasın, kış günüyse çok uzaklaştırmayın ki su 22 derecenin altına düşmesin.Işık ve sıcaklık Triopslar için çok önemlidir. 22-29 derece arasında yaşayan bu canlılar ,bu aralığın dışında kesinlikle öleceklerdir.
 6. Ortalama bir gün bu düzenek bu şekilde kalmalı.Lambanın su sıcaklığını 22-29 dereceler arasında bıraktığına emin olmamaız gerekiyor. Hasata başladıktan sonra başımıza iş açmayalım  .
 7. Besleme – Triopslar akılalmaz bir hızla büyürler,buna bağlı olarak ciddi yemleme isterler. Ama triopslarınızı ilk gördüğünüz andan itibaren 1-2 gün yemleme yapmamalısınız.Yumurta keselerini tüketmelerini bekleyin ,ve mikro besin olarak yaprak havuç eklemiştik ,lazım olursa bunlardan besleneceklerdir. Yabancı kaynaklar toz haline getirilmiş pul yem verebilirsiniz diyor ,ama ben bunu maya ve suyla da karıştırıp ,karışımdan su hafif bulanacak kadar eklemenizi tavsiye ediyorum. Bunlarda pireler gibi suyu süzerek besleniyorlar.Ayrıca maya ortamına girdiğinizde suya hava taşına bağlamadan direkt hortumla hafif kabarcık vermenizi tavsiye ederim. Aksi taktirde sudaki oksijen tükenip bebek triopslarınız nalları dikebilir. Çok kuvvetli kabarcık suyu sarsacaktır.Buda yine triops yavrularını etkiler. Hava ayarını saniyede 3 küçük kabarcık şeklinde yapmanız uygundur
 8. 4. günün sonunda yemleme şeklimiz maya+tozyem+su karışımı  ,buna ek olarak dip yemi tarzı ufak parçaları direk verebilirsiniz. Yanına ek olarak su piresi koyarsanız triopslarınız acıktıkça onlardanda lokma alabilirler. Bu sayede yem kıtlığında BİRBİRLERİNİ YEMEMİŞ OLURLAR.
 9. 5. günden sonra katı dip yemleri ,spiruna tabletleriyle günde 2-3 defa yeteri kadar yemleme yapın.Asla aç bırakmayın.Zaten dikkatinizi çekiyorsa şaşkın bi ifadeyle ne kadarda büyüdü bunlar diyorsunuz.Demir 1 TL kadar oldular.bu kadar hızlı büyümenin bir bedeli var.Her gün  bedenlerinin yarısı ağırlığı kadarını tüketmek zorundalar.
 10. 7. günden sonra triopslarınız ne verseniz yer.Birbirlerinide yemeye müsaitler artık. Beslenme diyetine devam. Yem tükenmeden yem eklemeye çalışmayın. Suyu bozup topyekün katliam yapmayın.
 11. 1 hafta doldu ,3 te bir su değişimi yapmanın zamanı geldi. Bunu yaparken ilk eklediğimiz havuç ve yaprak kalıntılarınıda suyu bulandırmadan uzaklaştırıyoruz. Hava hortumuyla suyu emerek uzaklaştırın. Suyla ağzınızın temas etmemesine özen gösterin. 3 te 1 su değişimini her hafta tekrar edeceğiz. Değişim suyunun aynı özellikte ve ısıda olmasına dikkat edin. Bu bağlamda başlangıçta hazırlayacağınız suyu bol tutup aynı ortamda saklayın. Lazım oldukça kullanırsınız.
 12. 10.gün Azar azar su ekleyerek su hacmini artırmaya başlamanızın zamanı geldi.veya geniş bir tanka geçin. Dikkat edin bu canlılar canlı cansız herşeyi yiyorlar. Balıklarınızın tankına koymayın sakın.
 13. 2 hafta oldu .Triopslarınız ulaşabilecekleri maksimum boya ulaştılar. İhtiyaçlarıda artıyor.Artık böcekleriniz aç kalmamalı ,yamyamlık yapmalarını istemeyiz değilmi !
 14. Ek besinlere geçmeye ne dersiniz ,yeterince büyüdüler ,haşlanmış bezelye ,marul ,haşlanmış havuç ,haşlanmış mısır filan. Aşırıya kaçmamak kaydıyla ufak parçalar halinde verin.Ortalama tane boyutları bezelye kadar olmalı ,eklediğiniz yemler tükenmeden yenisini eklemeyin
 15. .Artık kumu dürtüşleyip yumurta ekmeye başlıyacaklar ,sağda solda yumurta görürseniz pipet gibi bişeyle toplayıp kurutup yıllarca saklayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken bazı hedeler ; Kum ,bitki gibi şeyler ekleyerek suyun kalitesini uzun süre koruyabilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz taze bitkiler triopslarınız aç kaldığında onlara salata olacaktır. Aydınlatmayı 24 saat yapmamanız daha iyi olacaktır. Öyle yapmak istersenizde gölgelik alan oluşturmanız gerekir. Mesela kayalık bölge ,tepede yüzey bitkileri ,içerde java moss gibi. Bunların gözü var ,size baktığını görüyorsunuz ,ama görüşleri o kadarda net değil. Tamamen sallamasyon yüzüyorlar. O yüzden başlangıç kültürünü geniş suya koyamayız. Yavrular yem bulacağım diye gezine gezine ölürler. 3. günden sonra o şahşalı zırhları belirginleşmeye başlıyor. Kuyruklar çatallaşıyor ,ve 2 kuyruğunun arasında sürekli uzayan bir pislikle geziyor. Bunların hayat felsefesi bu ; ye , iç ,dolaş, üre   1 tane bile triops kalsa elinizde üreyecektir. Bunlar arılar ve su pireleri gibi eşeysiz de üreyebilir. Eşeysiz üremeden genelde hep dişi birey çıkar. Bu oran doğada bile 100 dişiye 1 erkek düşer şeklindedir. O yüzden moralinizi bozmayın ve elinizde kalan son bireyse dahi umutla bekleyin. Üreme gerçekleşecektir. Triopslar ortalama 4-8 hafta arası yaşar.Bazı kaynaklarda bu süre 12 haftaolarak belirtilmiştir. İyi bakıldığı sürece mümkündür. Bu kısacık ömürlerinde her birey binlerce yavru verir. Asılları amerikan menşeii olup kendi tabirimce Türkiyede su piresi neyse ,Amerikada da bu yaratık o dur. Biraz iri kıyımdır ,olsundur. Sonuçta sevimliliği buradan geliyor  Tebrikler .Artık sizinde iğrenç bir yaratığınız var

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada