Triops Deneyimlerim

Ebayda Deniz maymunlarını ararken karşıma çıkan bu ilginç yaratığı besleme kararı aldım. Çok tecrübesiz bir giriş yaptım aynı zamanda. Türkçe yeterli kaynak olmaması sebebiyle deneme yanılmalarla ortalama 40 yumurtayı araya verdikten sonra ilk verimi aldım.Zaten topu topu 50 yumartalık bir kit almıştım.

Tayvanlı bir arkadaşın gönderdiği bu kitte neler vardı :

1 adet micro spoon denilen kalem kadar ufacık bir plastik kaşık. Bunun çok faydasını göreceksiniz. Özellikle beslerken veya yumurtaları taşırken. Gerçi ben bu işler için eczaneden aldığım 60 ml lik enjektörü kullanıyorum ya neyse. Bana daha pratik geliyor.

1 adet kapsüle sarılmış 50 civarı yumurta(kapsül bildiğin Aferin ilacının kapsülünün saydamı) ,onu nemden korumak içinde mermi kovanına benzeyen kapaklı bir hedesi var. Anca içine 1 kapsül sığar ,ufak bişey. Yumurtalar çok ufak ,ufak ötesi,pembe -kahverengimsi  toz gibi birşey. Dikkatli kullanmak lazım. Savrulursa toplamak için cerrahi müdehale lazım.Helede halı tüyleri arasına kaçmışsa. Favorim a4 beyaz kağıt üzerinde açıp kapayın yumurta kapsülünü. Dökülürse görebilirsiniz.

1 mini paket triops yemi. Balık yemiyle karışık kuru maya gibi geldi bana.Hem rengi hem kokusu.İğrenç bişey :) Çok mikro.Sadece ufalanmış demek yersiz olur.Un haline getirilmiş.Doğallığında bunu da pek kullanmadım. 1-2 deneme amaçlı attım ama sonradan bunlarında su pireleri gibi micro element tükettiklerini öğrenince mayalı spiruna karışımımdan vermeye başladım. canavar gibi hızlı büyüyorlar bu sayede. Kısaca suyu emerek besleniyorlar. Gerek yok toz yeme filan.Ama adamlar göndermiş ,ayıp olmasın diyip saklıyorum bir yerde.

Ve bunları aliminyum bir folyoya paketleyip zarfa koymuşlar.Bu sayede gümrükte tarama yapılırken zararlı ışınlar tarafından bozulmamış oluyormuş.

Malzeme geldi ,internetten çok araştırmıştım .Az çok ne yapmam gerektiğini biliyordum ama birşeyler eksik gibi geliyordu. Mesela bangır bangır yağmur suyu lazım diyorlar. Havalarda açık gidiyor.Nerden bulacağım ben yağmuru.Ki bulduk diyelim yağmur eski yağmur değilki.Kış günü hava dumanlı ,yağmur değil asit yağıyor (!) . Dinlendirilmiş su vardı bi köşede. Onunla ilk 10 yumurta denemesine başladım. Hiçbişey olmadı. 2 gün bekledim bi nane yok. Sonra akvaryum suyu karışık dinlenmiş su denedim. 24 saat içinde ilk 2 canlıyı gözlemledim. Görmek çok zor. Hafif turuncu ,kurtçuk gibi birşey yüzüyor sağda solda.

Özetle ne nasıllara başlayalım ;

1-En fazla 2-3 litrelik bir kap. Bunu ortalama 3 TL ye plastik kap satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. Veya cam fanus  olabilir.Evet çok büyük kap bize faydadan çok zarar getirir. Canlılar çok ufak ve köre yakın bir görüşleri var. Büyüdüklerinde de bu böyle. Kocaman gözleri var ama sadece ışığı ayırt ediyorlar. Yem bulmaları tamamen şans eseri oluyor.Bu şansı artırmamız lazım.

1 adet masa lambası. (Yaz günüyse balkonda durmasıda yeterli.Dikkate etmeniz gereken nokta direkt gün ışığı almamalı.) Ayrıca masa lambasına ısıtıcı kullanamayacaksanız klasik sarı ampül bağlamanız gerekecek. Yüzey ısıtmasıyla su sıcaklığını kontrol ederek yakınlaştırın. Bir termometre şart. Su sıcaklığını 22-29 derece arası sabitlemeden sakın canlı eklemeyin.Bu aralıkların dışında triop yumurtaları çıkmayacaktır ,çıksada fazla yaşamayacaktır. Işık olmak zorunda.Işık yoksa yumurtalar açılmayacaktır.

1 adet hava motoru (5 tl civarı (3 dolar)) ,yetecek kadar metre hava hortumu ,hava hortumunu geçirip bi yere sabitleyeceğiniz öpücük dediğimiz vantuzlarla.Hava şiddetini ayarlayabileceğiniz 1 adet hava musluğu. Dikkat ettiyseniz hava taşı demedim. Hava taşının faydadan çok zararı vardır. Yumurta veya canlılar üzerinde kabarcık olursa öldürür. O bağlamda kullanmıyoruz.

Salınım yapmayan kum ,biraz canlı bitki ,iri taş ,kaya parçası.Bu oluşum ortamda ilerde yaşanası besin birikimin önüne geçecek. Mesela kum ve bitki, canlılar üzerinde stresi azaltıcı etkisi var ,aynı zamanda nitrat döngüsüyle suyu canlı tutacak. Su değişimiyle durumu kurtaramayız. Hassas canlılar nede olsa.

Herşey tamam ,kum ,taş bitki ,dinlendirilmiş su+akvaryum suyu,hava aparatı kaba koyduk. (Su olayında bu tür bir su hazırlayamayacaksanız ,saf su kullanın. Damacana su değil! ,akü suyu lazım) .Havayı hortum arasına atacağımız muslukla hava şiddetini ayarlayacağız. Fazla hava suyu çok sallar. Buda ortamı yaşanmaz kılar. Hava ayarı saniyede 3-4 kabarcık şeklinde olmalı. Isımız sabitlendi ,yumurtaları aktarıyoruz. Setimizde ne kadar yumurta varsa bunun 3 te birini kullanalım.İlerde kültür çökerse yeni deneyimlere devam ederiz bu sayede. Yumurtaların geneli batmayacaktır. İnat edecektir. Bu şekilde yavru çıkmayacağı gibi yumurtada bozulur.Bunu engellemek için yumurtayı suyun ortasına ekleyin üzerine peçeteden ince bir yaprak koyun. Bu yaprağın boyu 1cm yi geçmesin. Napacaz koca peçeteyi değilmi :) Su alan peçete altındaki yumurtalarla beraber suyun dibini boylayacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta peçetede boya veya koku karışımı olmadığına emin olmanız. Bize saf selülözik peçete lazım. Beyaz olanından .

Son olarak 24 saat beklemek kalıyor bize. En fazla 48 saat bekleyeceğiz ve bu sürede dolunca da açılmayan ve suda şişen yumurtaları şırınga enjektörüyle çekip beyaz kağıt üzerinde kurutup başka bir macerada kullanacağız. Evet bu ilginç yaratıkların yumurtasını yıllarca aylarca kuru saklayabileceğimiz gibi ,ıslanan yumurta açılmamışsa kurutup başka bir denemede faydalanabiliyoruz.Bir kısmı açıldı bir kısmı açılmadıysa diğerlerini beklemeye lüzum yok. Zaten açılsada geciktikleri için ilk açılan triopslara yem olacaklardır. Bu bağlamda triopların fink attığı bir ortamda yumurta çıkarmaya çalışmak o triopslara canlı yem sağlamakla eş değerdir. Yazıktır ,zaman kaybıdır.

İlk kıpırtıları gördük ,canlılık başladı. Yapmamız gereken ilk şey hiçbirşeydir. 1 gün rolantede bekliyoruz,yumurta keselerini tüketeceklerinden beklemeyip yem atarsanız yemler çürüyüp suyu bozacaktır. 1 gün sonra maya ve spriuna toz yem karışımından bir kaç damla ekliyoruz. Bu karışımı hazırlamak basit. 1 küp yaş maya ,5-6 adet spiruna tablet veya 1 yemek kaşığı spiruna yaprak yemi toz yapıp katın.Veya spiruna bulamadınız balık yemini toz yapın. Bunları 500 ml lik pet şişede çalkalayın .Triopslara bunu su hafif bulanacak şekilde azar azar verin. Bulanıklık açıldıkça yeni damlaları damlatın. Yoksa suyu bozarsınız. Yavruların nasıl hızlı büyüdüğüne inanamayacaksınız. Hergün bir önceki günün 2 katı kadar büyüyorlar. 1 haftada zerre boydan ,50 kuruş ebatlarına ulaşabiliyorlar. Boylanırken kabuklarını yılan gibi soyarak büyüyorlar. Akvaryumunuzda triopsa benzeyen içi boş kabuklar görmeniz bu yüzdendir. Su pireleri gibi yani.

24 saat ışık açık olabilir.Ama gece gündüz farkını canlılara yaşatmazsanız stres olabilir.Suyu ışıkla ısıtıyorsanız mecburen açık bırakacaksınız. Triopsların bulunduğu ortama su piresi eklemek faydalı olacaktır. Hayvan acıkırsa onlardan yer.Ortamda gıda yoksa koyduğunuz canlı bitkileri yer ,o da yoksa birbirlerini yerler. Dikkat etmek lazım.

Başlangıç kültürüne ek olarak hızlı gelişim için yumurtaları koyarken beraberinde Detritus denilen (Bildiğimiz kendiliğinden dökülmüş kahverengi yaprakların iri kıyım ufalanmışı) malzemeden ve ufacık bir havuç dilimi eklememiz yeterlidir. Havucu soyarak eklemeniz faydanıza olacaktır. Bu malzemeler suda minik canlı oluşumunu tetikler ve ilk doğan triopslarınıza ağızlarına uygun ilk ziyafeti vermiş olursunuz. 1 hafta boyunca bu eklenen malzemeleri çıkarmamalısınız.

Detritus dedik açıklayalım. Kurumuş yaprak ,ağaç kabuğu gibi zımbırtılar suyla buluşunca organik canlılar meydana getirir. Bu canlılar ne hayvandır ne bitkidir. Canlılığın temelindeki en minik besin zincirlerinden biridir. Söğüt ,çınar,dut ,üzüm yaprağı olabilir.Kendiliğinden dökülmüş kahverengi yaprak olması önemlidir.

Genel olarak başarıya ulaştıysanız dikkat edeceğiniz husus bu canlılar kendileri hariç diğer canlılarla tutulmamaları. Bunlar yetişkin boya gelince herşeyi yerler. Balık ,toprak kurdu ,bitki demez tüketirler. Sonra akvaryumunuza atıp balıklarınızın katlini izlemeyin.Tek besleyecekseniz zehirsiz ,ısırmayan tatlı yaratıklardır bence. Ayrı bir hobi olarak bakılabilirler. Bunların suyuyla veya bizati kendisiyle temas ederseniz ellerinizi yıkamalısınız. Nede olsa bakteri formunda beslenen canlılar. Haftalık 3 te 1 su değişimini ihmal etmemeli.

Su değişimlerinde dikkat.Ben soğuk su ekledim 10 larca triops saatler geçmeden niyazi oldu.Aynı sıcaklıkta ve aynı şartlarda su eklemezseniz sonunuz aynı olacaktır.

Triopslarınız ortalama 10 günlük olunca sağa sola yumurta dökmeye başlayacaklar.Erkeğe gerek olmayan bir üreme şekilleri var. Su pireleri gibi.Zaten bir nesilde erkeği yakalamakta çok zor vede gereksiz. En fazla 5-6 cm boylanıyorlar. Su hacmi artarsa 10 cm olabildiğini söyleyen kaynaklarda mevcut. Ortalama ömürleri 2-3 ay. Türkiyenin su piresi amerikanın triopsu desem yerine cuk oturur.

Şu aralar tetra watermix dip yemiyle besliyorum. Çok seviyorlar bu yemi. Arada pul yem veriyorum. Yaşam alanları çok yosunlandı. Pislik almış başını gidiyor. Ama bu durumdan pekte şikayetci değiller. 2,5 litrelik ufacık akvaryumdan nasıl olurda büyük akvaryuma geçiririm hesabındayım.

Ayakları sürekli kımıl kımıldır. Kımıllamak zorundadırlar çünkü nefes almalarının tek yolu budur. Karidese benzerler ,tek farkı zırhlarıdır. 2 tane gözü vardır ama görüşleri çok zayıftır.Sürekli hareket halindedirler ,seyri keyiflidir. 1 birey ömrü boyunca en az yüzlerce en fazla binlerce yumurta bırakır. Canınız sayıları artsın istemiyorsa kendi haline bırakın. Yumurta çatlarda yavru çıkarsa büyükler yer ,tabi yumurta çatlama fırsatı bulabilirse. Yumurtalar hafiftir ,toplamak için şırınga kullanabilirsiniz. Toplayıp kurutursanız ,kuru bir ortamda muhafaza ederseniz ,yıllar sonra bile yeniden başlıyacak kaynağınız olur. Çok dayanıklı bir korunma mekanizmaları var.

Edit : 11.02.2011. Ortalama 2 ayını doldurmuş triopslarımdan birisi bugün mekan değiştirdi.Diğeri yaşamaya devam ediyor.

 

Triops Deneyimlerim
5 (100%) 4 vote[s]

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

2 yorum

  1. sezer Mayıs 8, 2012 12:45 pm  Cevapla

    Bir fen projesi için okulda sergilenmek üzere yetişkin triopslara ihtiyacım var . Nerden b ulabilirim? Çok acil ????

  2. kayra Eylül 2, 2012 8:33 am  Cevapla

    ebay.comdan bulduk bizde

Bir cevap yazın

Yada