Yeniden Triops

Geçmiş yazımda triopslarla ,peri karideslerini (fairy shrim) ayıracağımdan bahsetmiştim. 4 litrelik 20x20x10 cm lik super nano akvaryuma öncelikle tüm canlıları taşıdım. Triopslar ,peri karidesleri ,kendiliğinden (yem artıkları sebebiyle) oluşan kırmızı kurtlar ve Cyclops lardan alabildiklerimi aktardım. Haftasonunu bekliyordum ,ama hüsranla sonuçlandı. Zavallı peri karidesleri yaklaşık 20 adet triopsa yem olmuştu. Böyle olacağını bilerek zamanında 2 türü ayıramamak sıkıntı yapıyor insana. Heleki yumurta çatlatma bu kadar nazlı bir grubun ferdi olan 4-5 adet peri karidesini istemeden yem yapmak…

Yazımın sonunda yeni triops kurulumum hakkında resimler içeren bir link paylaştım. Oradan triops kurulumum hakkında görsel olarak tatmin edici bilgilere ulaşabilirsiniz.Çok kaliteli fotoğraf makinem olmadığından detayları kaçırmış olabilirim ,şimdiden kusura bakmayın.

Kurulumu detaylarıyla başa alıyorum ;

Kendi Yetiştirdiğim Triops ların Videolarını Görmek için TIKLAYIN

Gereken malzeme listesi ;

-Birkaç litrelik su şişesi veya su kabı. Saydam olması sizin açınızdan iyi olacak ,çünkü bu canlılar ilk çıktıklarında gerçekten küçükler. Tepeden bakmayla ayırdedilemeyecek kadar.Önerim 5 litreden fazla suda triops bakmayın. Çok kayıp yaşarsınız. Çok gezmek yaramıyor bu arkadaşlara.

-Parlak ışık. Bazı kaynaklarda bunun eski usül sarı lambalardan olmasının güneş ısısının taklidini yaptığından daha verimli olduğu söylenir. Çok yaklaştırmamak kaydıyla ışık belirli mesafeye konulur ,sıcaklık değerleri sürekli kontrol edilir. Sıcaklık 28 dereceyi geçerse triopslarınız için ölüm demektir. Bu şekilde 12 saat aydınlatın ,12 saat söndürün. 2. gün bebek triopslarınız yüzmeye başlıyacak. Ben beyaz led kullandım ,ama sabah güneşini 2 saat gören triops yumurtaları 1 gün sonra çatladı. Sarı lamba hipotezini doğruluyor.

-Biraz kum. Kum yem artıklarının zehirsiz hale gelmesini sağlayacak substrat kıvamındadır.İnce seçmenizi tavsiye ederim. Triopslar eşelenmeyi sever. Eşelenirkende yumurtalarını bu kuma dökecekler. Tek tek kumdan yumurta seçmektense kumu yumurtayla kurutup bir sonraki seneye kullanmanız daha pratik olacak. Ayrıca yem artıklarının(olasılıkla maya artığı olacak) kum üzerinde oluşturacağı yoğun yosun tarlasıda triopslarınıza  salata kıvamında olacak. Velhasıl kum şart.

-Sünger parçası. Sünger parçasıda sudaki artık besinlere ve dışkıya çözüm niteliğinde. Üzerinde oluşacak bakteri kültürü suyun yapısının bozulmamasına katkıda bulunduğu gibi ,bazen triopslarınıza ögün arası olacak kalıntılar biriktirir.

-Canlı bitki. Tavsiyem tilki kuyruğu ,elodea ve pistia. Bunlar yine sudaki arık besin ve zararlı maddeleri kullanarak suyun kalitesini korur.

-Dinlendirilmiş su. Aslında saf su diyorlarda ,saf suyun litresi 3-4 tl den başlıyor. Bulunabilen en kolay su musluk suyu. Triopslarda peri karidesleri kadar hassas değil.Canavar gibi çıkıyorlar dinlenmiş suda. Ama bulursanız saf su %90 a yakın başarılı çıkış sağlar diyorlar. Bu suya akvaryumunuzdan dinlenmiş suyunuzun %10 u kadar ek yaparsanız su kültürünün oturmasına büyük katkıları olacaktır.

-Hava taşı. Bol havalandırma ve su sirkülizasyonu yumurta açılım hızını tetikliyor. Yumurtalar sert yapılı ,kolay mantarlaşmazlar. Amaç yumurtanın bozulmaması değil ,dediğim gibi sadece açılma süresini kısaltmak. Ve hava taşının diğer bir faydasını yavrular çıkınca göreceğiz ; maya ile beslediğimizden suda oksijen yetersizliği oluyor. Hava vermezsek birkaç saat içerisinde triops bebeklerini kaybederiz.Olmazsa olmazlardan.

-İçi çukur kaşık. Bu triopslar büyüdükten sonra yumurta dolu topraktan bir miktar almak istediğimizde kullanacağız. Zamanla toprakta kurtçuk ,camda cylops oluşacak. Bu şekilde elinizi suya sokmak ismezsiniz 🙂

-Elektronikci cımbızı. Ucu düz cımbız şart. Tiopslar büyüme işini deri değiştirme şeklinde yaparlar. Yılanlar gibi.Nüfus kalabalıksa oluşacak kabuk kirliliğini düşünmek bile istemezsiniz. Onları temizlemede ,bitki dikmede ,gerekirse yem vermede ,kısacası suyla temas gerektiren tüm koşullarda temazsız iş yapmanıza olanak sağlıyacak.

-Damlalık. İlk 1 hafta triopslarınızı damlalıkla maya vererek besleyeceksiniz. Ondan sonra katı yemlere geçebiliriz. Ayarını kaçırmayacağımız ölçekli bir şırıngada iş görebilir. Hazırladığınız solüsyonun miktarını bulanıklık belirleyecek.3-4 cm ilerisini görecek kadar maya dökmeniz kafi. Fazlası toplu ölümler getirir. Günde iki defa sabah akşam maya döküyorum. 1 haftadan sonra mayayı balık yemi ile biraz zenginleştirdim. 2 haftadan sonra dip yemide vermeye başladım. Ama mayayıda eksit etmemeye özen gösteriyorum. Ayrıca şırınga kullanırsanız iri boyutunu alın. Su değişimlerinide onunla yaparsınız.

-Sıcaklık 25 derece civarında. Kaynaklardan okuduğum kadarıyla minimum sıcaklıkta eşik noktasında. 22-28 arası deniliyor. 22 de adam gibi yumurta çatlatabileceğini düşünmüyorum.

-Sabır. En çok bu lazım. 24 saat ile 5 gün arası bekliyorsunuz. 3-5 açılıyorlar. Açılmayanlar vede geç açılanlar ilk açılanlara yem olacaktır.

 

Bazı kritik sorulara cevap olmak istiyorum , bahsi geçmiştir belki ama hatırlatma babında;

-Triopslar bitki düşkünü canlılar değillerdir.  Kolay kolay bitki yemezler ,yeselerde yediklerinin 10 katını bitki üretiyor. Ben bitkileri budamasam triopslara yaşama alanı kalmayacak. O derece az tüketim var. Tüketmek demeyelim de tırtıklıyor diyelim, daha doğru bir cümle olacak.

-Triopslar kendinden küçük her canlıyı yemek isteyecek. Köre yakın görüşleri var ,rasgele yüzerken yapışıpta başedebildikleri herşeyi yerler. Ama hareketli canlıları yiyebileceklerini hiç düşünmüyorum. Balık yavrularını mesela. Ne kadar sert görünümlü varlıklar olsada triopslar çok yumuşak tenli ve etlidir.  Kavrayıp belini bükebileceği canlı sayısı çok azdır. Mesela kendi yavruları veya yetişkin peri karideslerini rahatlıkla yollarına çıkarsa yerler. Tecrübeyle sabittir. Ama diğer bir triopsu yiyorsa ,yediği triops ya hastaydı,ya ölüydü,yada gerçekten zayıftı. Mesela bazı kaynaklarda kiraz karidesiyle bakılmaması gerektiği söylenir. Kiraz karidesini yiyecek kapasitesi yok bu hayvanın. Tahminimce yavrularını yiyecektir.Kirazla kapışırsa kiraz onu duman eder 🙂

-Ömürleri kısadır. 3 ay civarı yaşar. 1 triops 3 aylık ömrüne 1000 civarı yumurta sığdırır. Yaşadığı sürenin hakkını veren bir hayvan. Triopslarınız öldüğünde seti olduğu gibi buzdolabına ,eğer kış mevsimi ise balkona koyun. Bikaç gün sonra içeri alın eski yumurtalar çatlayacaktır. Veya direkt güneşin altında kurutup kokmadan,yosunlanmadan saklayın. Canınız ne zaman isterse o zaman su ekleyin çıksınlar. Çok basit bir canlı olduğunu düşünüyorum. Eğlence olsun için bakılabilir. Farklı bir deneyim olduğu için bakılabilir. Ayrı bir havası var.

 

Bu yazıyı 3-5 günde fırsat buldukça yazıyorum.Şu an triops kurulumunun 2. haftasındayım. Gözle görülür 2-3 tane triops ölüsü var. Diğer 15 civarı triopsun sağlığı gayet yerinde ve hergün biraz daha büyüyorlar. Daha önceki ilk denememde 2 adet triops çıkartmıştım ama 2 haftada 3 cm ye ulaşmışlardı. Bu sefer biraz safsakladım sanırım ,2 cm civarındalar. Acemilikteki beslenme kürüne başlamaya karar verdim. Dip yemi + bol tropikal yem karışımlı mayada ekliyorum. Sabah 1 akşam 1. Sağlıklarında problem yok ama gelişimleri sanırsam sadece yosun ile serii olmuyor. Protein ağırlıklı devam diyorum. Nanovaryum dip bucak yosun oldu. İşime geliyor. Ön cam ve zeminden bir miktar temizlik yapıyorum günlük.

Bu arada 3 lt lik nano ile ayrı bir ortamda sadece peri karidesi kurulumuna başladım. Araya 1 adet triops yumurtası kaynamış. 3 günde kocaman olup kendini ele verdi ,bu sefer önlemi çabuk alıp diğer kardeşlerinin yanına gönderdim. 2 nanodada kullandığım kaşık,pipet ,şırınga gibi aletler ortak olduğundan heralde bir yumurta yapışıp  peri karidesleirnin arasına sızdı. Velhasıl şu an peri karideslerinden 10 a yakın açılım var. Umarım bu sefer başarılı olurum da uyguladığım yöntemler sizlere ışık olur.  Bir sonraki yazımda sadece peri karideslerine yer vereceğim ve adım adım neler yaptım ondan bahsedeceğim. Aklınıza takılan birşeyler olursa iletişimden bana yazın.Görüşmek üzere.

30.03.2011 Ekleme:

1 tane triopsu 30 günlük yaşamdan sonra ayakları havaya gelmiş bi şekilde buldum.

12.04.2011 Ekleme:

Haftasonu 2 ufaklığı ölü buldum. Belki vadeleri yetti belkide kabuk değiştiremeyip öldüler. Evet bunlar kabuk değiştiremezlerse de ölürler. Yalnız diğerlerinin durumuda içaçıcı görünmüyor. Su kirlendi hesabı ile iyi derecede su değişimi yapmama rağmen hareketlilikleri çok azaldı. 40 küsür gün oldu,en kralı 60 gün yaşıyormuş. Sanırım köklü gidişatın yolunu çiziyorlar. Bir sonraki kurulum için ben hazırım.Sanırım onlarda hazır 🙂 Farkettiğim bir nokta ,ilk 2 triopsum en fazla 3 cm boyundalardı (2 litrede). Bu sefer ilk defa 5-6 cm lik triops yetiştirdim(4 litrede). Sanırım yerlerinin genişliğiyle alakalı. Dar yerde gelişemiyorlar. Bir sonraki kurulum 7 litrede olacak.

BURAYA Tıklayarak Evde Kurduğum Triops Akvaryumumdan Birkaç Kare gözlemleyebilirsiniz.

Geçmiş yazımda triopslarla ,peri karideslerini (fairy shrim) ayıracağımdan bahsetmiştim. 4 litrelik 20x20x10 cm lik super nano akvaryuma öncelikle tüm canlıları taşıdım. Triopslar ,peri karidesleri ,kendiliğinden (yem artıkları sebebiyle) oluşan kırmızı kurtlar ve Cyclops lardan alabildiklerimi aktardım. Haftasonunu bekliyordum ,ama hüsranla sonuçlandı. Zavallı peri karidesleri yaklaşık 20 adet triopsa yem olmuştu. Böyle olacağını bilerek zamanında 2 türü ayıramamak sıkıntı yapıyor insana. Heleki yumurta çatlatma bu kadar nazlı bir grubun ferdi olan 4-5 adet peri karidesini istemeden yem yapmak…

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

5 yorum

 1. jagatai38 Ekim 23, 2011 9:35 pm  Cevapla

  Bu canlıyı nereden temin ettiniz,sakıncası yoksa söyleyebilir misiniz?

  • Helin Nisan 30, 2021 1:06 pm  Cevapla

   Trendyoldan bulabilirsiniz

 2. osman Ocak 15, 2013 2:18 pm  Cevapla

  nano akvaryum olması şart mı ?

  • admin Ocak 15, 2013 2:40 pm  Cevapla

   Canlılar milimetrik olduklarından geniş akvaryumlarda yem arayışı içindeyken ölme ihtimalleri yüksek. Bir süre besleyip ,mesela; boyları 1 cm civarı olunca daha geniş akvaryumlara alınabilirler. Zaten o boya geldiklerinde daha hızlı ,daha meraklı olduklarını gözlemlersiniz.

 3. Mehmet Ataşoğlu Mayıs 15, 2016 10:49 pm  Cevapla

  bende akvaryum içi hava motoru var ve cylops ne süngeri akvaryum naasıl koycaz

Bir cevap yazın

Yada