Balık – Karides Etleri

Balık – Karides Etleri

2517_buyuk
Balıkçılıkta bilindiği gibi bir balık için en iyi yem diğer bir  balıktır. Fakat devamlı aynı tür balık eti ile bir balığı beslemek bazı  problemler yaratabilir. örneğin sazan balığının çiğ eti balıklar için  tehlikeli olabilir. çünkü çiğ sazan balığı eti bin enzim olan Thiaminoze  içerir.
Bu enzim önemli bir vitamin olan Thiamine’i etkisiz hale getirir. Böyle  bir gıdaise balıkta vitamin noksanlığına neden olabilir.
Fakat akvaryum balıkçılığında eve balık alındığında özellikle beyaz  renkli balık etlerinden bir parça iyice ezilerek (bezden veya tel  elekten geçirilerek ) balığın büyüklüğüne göre verilebilir.
Doğal olarak verilecek miktarın fazla olmaması gerekir. özellikle kuru  yem yanında bazı balıklar için balık etini yem olarak kullanmak çok  olumlu sonuçlar verebilir. Bazı balık etleride haşlandıktan sonra yem  olarak kullanılabilir. Fakat küçük boylu akvaryum balıklarına ancak çok  güç durumda kalındığında taze balık eti verilebilir. çiğ verilen et eğer  hemen yenilmez ise kısa sürede bozulur ve kokuşmalara neden olur. Bazı  balık etleri de yağlıdır ve suya atılınca su üzerinde yüzen yağ lekeleri  meydana getirdiğini görebilirsiniz.    KARıDES & TEKE ETLERı
Karides ve benzeri canlıların kurutulmuş et ve kabukları akvaryum  balıkları için çok değerli bir yemdir. Proteince ve balıkların iskelet  yapısı için çok gerekli olan kalsiyumca zengindirler.
ülkemizde tatlı, yarı tuzlu sulardan veya denizlerden toplanan küçük  boylu karidesler (bazı yerlerde küçük boy karidesler teke olarak  isimlendirilir) kurutularak pazarlanmaktadır.
Bu yemler un haline getirilerek yedirilirler. Gordon formülü içerisine  katılarak daha iyi değerlendirilmiş olunabilinir. Bu karidesleri eğer  kendiniz yakalamak isterseniz büyük tatlı su birinkintileri (ıst.  alibeyköy barajı veya diğer bölgelerdeki yerler) diz boyunuzu geçmeyen  fazla akıntısı olmayan yerlerde bol miktarda ilkbahardan sonbahara kadar  yakalayabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada