GORDON FORMüLü

GORDON FORMüLü

evdeyem
Akvaryum balıklarının beslenmesi ile ilgili bir çok kitapta gordon  formülü ismi altında bir yem karışımı verilir. özellikle doğurğan  balıkların beslenmesinde çok başarılı bir sonuç veren bu yem iki şekilde  hazırlanabilir.Bunlardan biri yaş ve yumuşak olarak kullanılan diğeri ise kuru olarak kullanılandır.
özellikle fazla miktarda lepistes, kılıçkuyruk, velifera ve banzeri  balık yetiştirenler pahalı piyasa yemleri yerine aşağıdaki formülü  uygulayarak kendi yamlerini hazırlayabilirler.
Bu yemin yapılması için gerekli olan malzemeler (orantılanarak az veya çok yem yapılabilinir.)
Sığır ciğeri 500 gr. Nişasta veya herhangi bir hububat unu 20 çorba kaşığı Tuz 2 çay kaşığı
Yemin hazırlanması için adet karıtırıcı, bir litre ölçüsü ve kap gerekir.
önce alınan karaciğerin üzerindei zar ile içindeki sinir dokuları ve  damarlar temizlenir. ıri kan pıhtıları var ise bunlar da atılır. Ciğer  2’şer cm.boyutlu kesme küp şeker  şeklinde dilimlere doğranır.Bir kap içersine ciğerlerin hacmi kadar su  ile ciğerler konulur. örneğin bir su bardağına ciğer doldurulur kaba  boşaltılır, aynı hizada su doldurulur ve ciğerin üzerine dökülür. Sulu  karaciğer bir karıştırıcı içine konur ve ciğer ince parçalar haline  gelinceye kadar makina çalıştırılır. Tuz ilave edilir ve yine iyice  karıştırılır. Sonra 20 kaşık un veya nişasta ilave edilir. Eğer karışım  sulu ise bir miktar daha un ilave edilerek karışım yumuşak tereyağı  kıvamına getirilir.
Daha sonra buhamur 20-30 gr. gelecek kadar veya bir günde kullanılacak  niktarda alttan üste genişleyen cam kaplara veya su bardaklarına  konulur. Bu bardakların sıcak suya dayanıklı olmaları gereklidir. Cam  kaplar veya bardaklar bir tencerenin içine yerleştirilir ve etrafına su  doldurulur. (su kesinlikle bardakarın üstüne geçmeyecektir.) Ateş  yakıldıktan sonra suyun kaynadığı zaman ateş kesilir. ve bu şekilde  kaplar 30 dakika sıcak suda tutulur. Su dökülür ve kaplar soğumaya  bırakılır.
Cam kaplar soğuduktan sonra bir çeşit muhallebi gibi bardaklar ters  çevrilerek içindeki yemler çıkarılır. Daha sonra bir torba, poşet veya  klipsi torbaya konularak buzdolabının buzluk kısmına konulur. Daha sonra  günlük ihtiyacınız kadar alınarak balıklara yedirilir.
Her yemlemede balıkların tüketebileceği kadar bir parça akvaryuma  atılır. Eğer balıklar bu yemi bitiremezler ise aynı gün alınarak  akvaryumdan atılması lazımdır. Bu yemi yapan ve kullanan Gordon  özellikle lepistesler üzerinde çok olumlu sonuçlara ulaşmıştır.Bu yemin  25-30 dakikada tüketilmiş olması gerekir.Bir çok kitapta akvaryumlara verilen yemin 5 dakikada bitirilmesi gerektiği kaydedilir.Bu günde 4-5 kez yemleme yapılan bir akvaryum için belki doğrudur.Fakat günde 1-2 kez yemleme yapılan akvaryumlarda yem alma süresi bir miktar daha uzayabilir.
Bazı kişiler yukarıda açıklanan yem hazırlamada suda kaynatmayı ihmal etmeyi düşünebilirler.Fakat yem kaynatılmadan dondurulur ise akvaryuma atıldığında daağılır ve ciğer zerrecikleri ayrılarak suda bulanmaya neden olurlar.Bu nedenle pişirmek şarttır.
Bu yem ile yapılan yemleme yanında ara sıra canlı yem verilmesi yolu ile  balıkların dengeli bir şekilde beslenebileceği bir çok kez ispat  edilmiştir.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada