GRiNDAL worm

GRiNDAL worm

imagesCAYEY16C
Yumurta ile üretilen ve canlı emler ile beslenmeleri gerekli olan bazı  balık yavrularının yetiştiriciliğinde özel konular için önem kzanmış  olan bir kurt türüdür. Yavru balıklar 15 günlük olduktan sonra bu  yavrulara artemia salina larvası verilmesi külfetli olabilir.Aynı  zamanda bu yaşa ulaşan yavrular için artemia salina larvası yeterli bir  yem olmayacaktır.Tubifex ve beyaz kurtlar ise bu yaştaki yavrular için  oldukça büyük gelecektir. ışte artemia salina larvası verilmesinin sona  erdiği ve yavruların tubifex veya beyaz kurt yiyebilecekleri döneme  kadar bu kurtçuk ile besleme yapılması çok yararlı sonuçlar verecektir.
Bu kurtlar sadece 0.5 ile 1 cm. arasında bir boy uzunluğuna sahiptirler.  Balıklar bu yem ile 15 günlükten 2 cm. oluncaya kadar rahatça  yemlenebilirler. özellikle yavru yetiştirmek isteyen ve tabiattan küçük  planktonları sulardan toplama zamanı olmayan yetiştiricilerin bu kurt  üzerinde durmalarında yarar vardır. Genellikle profesyonel üreticiler  tarafından yetiştirilmesinde yarar vardır. özellikle yavru üretenlerin  infüsaria, artemia salina ve grindal kurtları yıl boyu yetiştirebilme  olanaklarına sahip olmaları lazımdır.

0140040000012
Grindal kurtların üretimi için küçük plastik çiçek saksıları  kullanılabilinir. Saksının dip kısmına turba yaprağı yerleştirilir.  Turba toprağı bulunamaz ise normal toprak kullanılabilinir. Bunun  üzerine kuru yulaf unu serpilir.Kurt  aşılanır ve üzeri bir cam ile bastırılır. Bir süre sonra kurtların  fazla miktarda ürediği görülecektir. Camın kaldırılması ve üzerine  toplanan kurtların bir jiletle kazınması yolu ile yem olarak kurtlar  elde edilmiş olunur. Bazı kişiler bu kurdun yetiştirilmesinde yem olarak  yulaf ununun çorba gibi pişirilerek verilebileceğini belirtmektedirler.  19-24 derece üretim için en uygun sıcaklıktır.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada