Mikro yem hazırlamak

Bazı balık yavruları çok küçüktür ,Betta Saphiens yavruları gibi ,japon balığı yavruları gibi ,bazen olur acaip yaratıklar beslemek isteriz ,onların yavrularıda çok küçüktür ; fairy shrimp (peri karidesi) veya triopslar gibi ,bazende balıklarımıza canlı yem vermek isteriz.Canlı yem olacak kültürümüzü beslememiz gerekir ,daphnia (su piresi) gibi. Örnekler çoğaltılabilir. Ortalama tarif ,minicik canlılarınızın minicik ağızları için mini minnacık yemler gerekir. Bu yazımda bunlara değineceğim.Toz yemin kafi gelmediği canlılarını ya açlığa terk edip ölmelerini izleyeceksiniz ,yada arayışlara gireceksiniz. Eğer bu yazıyı okuyorsanız aradığınız bir çok şeyi içiçe bulmanız dileklerimle.

.

.

.

.

Yeşil su

Bildiğiniz alg patl

aması yapmış su. Yapımı için tavsiye edilen zaman yaz mevsimidir. Kışın içerde koku yapabilir ,geniş kaplarda cam kenarlarına koymanız sıkıntı olabilir . En basit yöntemle akvaryumunuzdan birkaç litre su alın ,içine biraz balık yemi ufalayıp karıştırın.Bazı konularda güneş ışığı altına koyun diyor ,bu ani ısı değişimi (ki bazı günlerde su kaynayabilirde)  alg oluşumunu bitirir. Su kokuşur.Gölgeye alın ,gelen ışık ona yetecektir.Karışımınız hızla yeşermeye başlayacaktır. Yeterli güneş ışığı alamazsanız da karışımınız kahverengi bir renk alır ve iğrenç kokar. Kapalı bir kap olmamalı ,saklama kabı ,eski tencere ,eski akvaryum tarzı şeyler olabilir.

Yumurta Bakterisi

İğrençtir ,ama canlılarınızın seveceği türdendir. Şunu belirteyim ,işin içine bakteri girerse ,koku faktörüde girecek demektir. Karışım şu şekilde hazırlanır ,çok iyi kaynatılmış yumurtanın sarısının yarısı alınır. 1 litre suyla olabildiğince iyi karıştırılır. Suya karıştırmadan önce kaşık yardımıyla azar azar suyla ezerek bulamaç yapmanız iyi olacaktır. Bu karışımı ilk oluşturduğunuz an ,10 dakika bekleyip katı kısmının çökelmesini sağlarsanız ,üstte kalan bulutlu kısımdan yettiği kadarını japon balığı veya betta yavruları gibi ufak yavrularınıza verebilirsiniz. Amacınız daphnia(su piresi) beslemekse bu karışımı 3 gün güneş ışığı görmeyecek bir yerde bekletinizki içi dışı bakteri dolsun. Bakteriler daphnia(su piresi) lar için çok daha etkili bir besindir. Taze yumurta sarısından da etkilidir.

Detritus

Tek hücrelidirler ve dünyada yaşamsal dengenin en hassas besin zincirini oluştururlar. Bir tür çökeltidir ,çürümüş artıkların hayata geri dönüşüdür. Kuru yaprakları veya temiz samanı suya koyarsanız ,2 gün içerisinde suda detritus çoğalmaya başlar. Ormanlık arazi varsa tabanda biriken tortu kısmıda kullanabilirsiniz. Yaprak türü olarak asma ,dut,çınar yaprağı kullabilirsiniz.Su eklemeniz yeterli. Bu tür yemleri genelde fairy shrimp (peri karidesi) yavrusuna veya triops yavrusuna veriyorlar. Daphnia(su piresi) bunu gayet iyi sevecektir. Kokuşmadan yaprakları sudan uzaklaştırmalı. Ortalama 10 ar günlük arayla mümkünse bu karışım yenilenmelidir. Yoksa bakteri oluşumu kaçınılmaz.

At pisliği ,küçükbaş hayvan pisliği

Daphnia(su piresi) kültürlerinin maksimum seviyede geliştiği ortamlardır. Ama bu tarz besiye alınan pirelerin balık beslemesinde kullanılmasının sakıncaları vardır. Hayvanlara dolaylı yoldan parazit geçişine müsade etmiş olursunuz. Aynı zamanda sizede sıtma ,difteri tarzı mikropların bulaşma riskini artırmış olursunuz. Uyarımızı yapalımda peşin olarak 🙂

Ortalama 1 kilo kadar kuru at pisliği temin edilir. Bu 10 litre havuz suyu veya dinlendirilmiş su ile karıştırılır. Bu karışım 2 gün dinlendirilip üstte durulan suyu alınır ,daphnia (su piresi) kültürüne 1/2 oranında eklenir. Mesela 2 litre suda daphnia bakıyorsanız ,2 litrede bu karışımdan ilave etmelisiniz.

Diğer bir yöntem 1 kilo bahçe toprağı ile 1 avuç kadar küçükbaş hayvan pisliği iyice karıştırılıp 10 litre su eklenir.Karışım yine yukarda anlatılan gibi 2 gün dinlendirilip ,durulan kısmı 1/2 şeklinde canlı ortama aktarılır.

Bu işlemleri yaparken eldiven kullanmalı ,iş bitince hijyene önem göstermelidir.

Maya Çorbası

Bunu pek besleyici bulmayanlar var ,ama besleyici yapmak tabiki bizim elimizde. Kuru kuru maya dayamanın alemi yok değilmi canlılarımıza 🙂 Bu yem türünü daphnia(su piresi) ,ilk 1 hafta boyunca triopslar ,ve her daim su pireleri iştahla tüketeceklerdir. Saklanması pratik ,yapması steril güzel bir besindir.Bu besini kullanacaksanız suyu orta karar havalandırmanız gerekecektir. Yoksa toplu katliama kapı aralamış olursunuz.Malum maya ortamdaki co2 oranını artırır.Kullanım şekilleri standart su hafif bulanana kadardır. Göz gözü görmeyecek değil ,sadece hafif bulutlanacak.Sudaki canlıları görebilmeniz lazım. Bunun 2 farklı hazırlama tekniği vardır.

ilk yöntem ; 1 paket kuru maya alınır ,üzerine 250ml kaynar su dökülür , 1 tatlı kaşığı şeker eklenir ,biraz balık yemi ufalanır ,iyice karıştırılır ve 1 saat kadar beklenir. Hazırladığınız karışım köpürünce bu iş olmuş demektir. Buzdolabında saklayarak dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce çalkalamanızı öneririm.

Diğer yöntem 1 paket yaş maya alınır ,250ml suya az bişey balık yemi ile iyice karıştırılır. Dolapta saklayarak dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Muz Kabuğu,Şeker Pancarı ile infüsaria

Birkaç dilim şeker pancarı veya 1 adet muz kabuğu 1 litre suya koyulur. 2 gün beklenir. 2 günün sonunda gözle göremeyeceğiniz kadar ufak infüsaria denen bakteriler oluşmuştur. Su bulanmıştır.  Bunu çok küçük balık yavrularınıza veya su pirelerinize verebilirsniz (pipet veya damlalık yardımıyla). Bu karışım haftada bir dökülüp yenisi hazırlanmalıdır. Yoksa kokuşur ,canlılarınızı öldürür.Yaz günü 3-4 günde bir dökülüp yenilenmelidir.Zaten koku iğrençleşince ne zaman dökeceğinizi anlarsınız 🙂

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada