TOPRAK SOLUCANLARI

TOPRAK SOLUCANLARI

CE1_ew_bunch_LR
çok çeşitli toprak solucanı türleri var ise de burada söz konusu  edeceğimiz, hepimizin bildiği tarla solucanlarıdır. Bu canlı pek çok  hayvan ve balık tarafından sevilerek tüketilir. özellikle büyük akvaryum  balıkları, örneğin: japon balığı, çiklit, astronot ve iri çöpçüler için  değerli bir yemdir.
Toprak solucanlarının nasıl toplanabileceği konusunda pek fazla yazmaya  gerek yok sanırım. Bahçelerde bir kürek ile kaldırılacak yumuşak toprak  altında her yerden toplanabilinir. Eğer her gün bir kaç tane lazım ise  bellenecek yerlerden kolayca sağlanır. Daha fazla miktarda isteniyorsa  toplanıp içi topraklı nemli bir naylon torbada fazla miktarda  tutulabilinir. Bina içinde de basit bir yolla üretmek mümkündür.
Bu amaçla 50*50*30 cm. boyutlu (veya benzer) bir kasa hazırlanır.  Humuslu gevşek yapılı toprak ile doldurulur. Bu toprağa bir kova dolusu  çürümüş yaprak ve 2-3 adet doğranmış çiğ patates ilave ediliri üzeri  nemli bir çuval ile örtülür ve içerisine 100-150 civarında olgun solucan  konulur. Haftada 1 veya 2 kg. yulaf veya patates ezmesi de yem olarak  verilir ise 1-2 ay sonra çok sayıda genç solucan elde edilmiş olur ve  yıl boyu buradan solucan sağlanabilinir. Sadece toprağın devamlı ılık  bir yerde ve rutubetli kalması sağlanmalıdır.
çok küçük balıklara verilmek istendiğinde verilmek istendiğinde kaynar  suda haşlayıp çok küçük doğranır ise yine çok yararlı bir yem olarak  kullanılabilinir.

toprak solcan

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada