TUBiFEX Kurt

TUBiFEX

untitled
Her türlü tubifex ülkemizde genellikle kirli sulardan elde edildiğinden  zararlı mikrop ve bakteri taşımaları çok mümkündür. Bu nedenle temiz su  altında uzun süre tutulduktan sonra kullanılması en uygun yoldur.Eğer  canlı vermek istiyorsanız, tabii ki bu tamamen sizin tercihinize kalmış  bir seçimdir; fakat vermeden 1-3 saniye kadar sıcak sudan geçirerek  belli bir miktar bakteri ve mikrop öldürebilirsiniz veya vermeden belli  bir süre önce bakteriyel ilaçlarla ilaçlayarak balıklarınıza  verebilirsiniz. Bu şeçimler tamamen size ait olup riskini ve sevincinide  tamamen siz yaşacaksınız.Ama bizce balıklarınıza kesinlikle tubifex  vermeyiniz.
Akvaryumlarda kullanılan canlı yemler arasında en değerli olanlarından  bir tanesidir. Bunun ana nedeni teminin kolaylığı yanında. ine yapılı  olması pek çok balık tarafından sevilerek tüketilmesi ve gıda değerinin  yüksekliğidir. Bu kurtlar 0.5-1 mm. kalınlık 1.5-4 cm. uzunlukta açık  kırmızısı renklidirler. Ilık lağım sularının aktığı yerlerde, ortam  koşulları uygun olur ise milyonlarca ürerler. Bir tarafı çamura bağlı  olarak bir kırmızı kadife gibi çamur yüzeyini kaplarlar. Vücutları su  içinde devamlı yılanvari hareket eder.

tubifex
Balıkların çoğunluğu bu kurdu severek tüketirler. ıri balıklara bütün  olarak parçalanmadan verilir. Yavru balıklara ise kıyılarak verilir ise  gelişme de çok yararlı olur. Kendilerinden yavru alınacak damızlık  balıklara kondisyon kazandırmada vazgeçilemiyecek bir gıdadır.  Akvaryumculardan temini mümkündür.
Tubifex organik maddelerin bol olduğu lağım sularının aktığı çamurlu  ortamda bol miktarda oluşur. Toplanmaları oldukça kolaydır. Bol olarak  bulundukları yerlerden çamur ile birlikte alınırlar. çamur içerisindeki  kurtların toplanmasında çeşitli yollar önerilebilinir.
A-) ıçi kurt dolu çamur sudan çıkarıldıktan sonra kurumaya terk edilir.  çamur dıştan kurudukça (genellikle 24 saat sonra) kurtlar çamur  kitlesinin ortasında bir topak halinde toplanmaya başlarlar.Bir gün sonra dıştaki az kurumuş çamur atılır ise diğer gün orta kısımdaki kurtlar temiz bir topak halinde elde edilebilirler.
B-) Kurt iletoplanan çamur su altında çok ince gözlü bir elekte yıkanır.  Fakat bu işlemin çok çabuk yapılması lazımdır. Aksi halde su ile  kurtlar elekten geçerek kaçabilirler. Uygun bir yol değildir.
C-) Elde edilen kurtlu çamur susuz olarak ılık (alttan çok hafif  ısıtılarak veya sıcak suaya tepsi konularak) bir tepsiye konulur. Isının  etkisi ile kurtlar süratle çamurun üst kısmına gelir ve bir topak  teşkil ederler. Buradan toplu halde alınabilirler.

Tubifex-Worm
D-) Kurtlu çamur bir kovaya konur. çamurun üst hizasına kadar az su  konulur ise bir süre sonra kurtlar topak halde üste yakın toplanırlar.
Elde edilen kurtları uzun müddet yaşatmak mümkündür. Az bir şekilde  açılacak bir çeşme altına tepsi içinde konulur ise canlılıklarını uzun  bir süre muhafaza ederler. Bu süre içinde ayrıca kurtların sindirim  organıda boşalır ve balıklar için zararlı olabilecek maddelerde dışarı  atılmış olur. Topak her gün ters yüz edilir ise alt kısında ölmüş  olanlar ayıklanmış olur. Eğer akan bir çeşme altına kurtları koyma  imkanı yok ise içinde çok az su bulunan bir kapta da tutulabilirler. Bu  tepsideki kurtlarda günde iki kez yıkanır ve ölenler su tazyiki ile  ayıklanabilinir. Tepsiye uygulanan tazyikli su neticesinde canlı olanlar  hemen dip kısma çöker, ölü olanlar ise su ile akar gider. Bu yöntem ile  ancak az miktarda kurt bulundurulabilinir. Fazla miktarda iseler akan  su verilmez ise kısa sürede ölürler.

Paylaşmak güzeldir...

Yorumlar

yorumlar

Bir cevap yazın

Yada